Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Francusko-mołdawska współpraca obronna

Strategia i polityka, 08 marca 2024

Francja i Mołdawia podpisały wczoraj, 7 marca 2024, porozumienie dotyczące współpracy obronnej. Dokument sygnowany został podczas spotkania w Pałacu Elizejskim przez ministra obrony Mołdawii Anatolie Nosatîi i jego francuskiego odpowiednika Sébastiena Lecornu. W wydarzeniu uczestniczył też prezydent Francji Emmanuel Macron i prezydent Mołdawii Maia Sandu.

Francuzi w ramach zbliżenia z Mołdawią zamierzają utworzyć na jej terenie misję francuskich sił zbrojnych (attachat) / Zdjęcie: MO Mołdawii

Zapisy dokumentu przewidują wzmocnienie bilateralnych relacji między Paryżem a Kiszyniowem a także ustalają ramy przyszłej kooperacji w zakresie bezpieczeństwa. Do tej pory współpraca była ograniczona do wymiany studenckiej i wspólnych szkoleń wojskowych na bazie porozumienia z 15 lipca 1998. Wraz z nowym porozumieniem prowadzone będą wspólne ćwiczenia, wymiana danych wywiadowczych, sprzedaż uzbrojenia i przeciwdziałanie cyberzagrożeniom. Pogłębiona współpraca dotknie nowych obszarów. Przywódcy obu państwa porozumieli się się co do tego by jeszcze w tym roku w Mołdawii utworzony został francuski attachat wojskowy (Mołdawskie Piranie w komplecie, 2023-11-21, Polska dozbraja mołdawską policję, 2023-06-02).

Zbliżenie Francji i Mołdawii jest uzasadniane rosnącą presją ze strony Federacji Rosyjskiej. Kreml stara się oddziaływać na Kiszyniów poprzez separatystyczne Naddniestrze, w którym stacjonuje rosyjski kontyngent (ok. 1,5 tys. żołnierzy). Mówi się o możliwych atakach hybrydowych. Dlatego głowy obu państw podczas ostatniego spotkania zaapelowały o wycofanie rosyjskiej armii z tego obszaru, formalnie należącego do Mołdawii.

Władze coraz bardziej prozachodniej Mołdawii wyrażają też obawy możliwą destabilizacją spowodowaną przez Rosję. Mają to potwierdzać wcześniejsze doniesienia o próbach przeprowadzenia zamachu stanu, czy szantaż energetyczny (Mołdawia jest zaopatrywana w energię przez elektrownię Cuciurgan w Naddniestrzu oraz import z innych państw, Mołdawia obawia się zamachu stanu?, 2023-02-15).

Ruch ten można również odczytywać jako kolejny krok zwiększania zaangażowania sojuszniczego Francji w Europie Środkowej i Wschodniej. W ostatnim czasie prezydent Macron zadeklarował już rozszerzenie pomocy wojskowej dla Ukrainy a także zaanonsował możliwość rozmieszczenia tam wojsk NATO w przyszłości. Pomysł ten nie spotkał się jednak ze zbyt dużym poparciem państw Sojuszu. Pokazuje to jednak dążenie Paryża, by stać się przywódcą systemu bezpieczeństwa na Starym Kontynencie.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.