Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

30 mln pasażerów wrocławskiego terminalu

Lotnictwo cywilne, Transport lotniczy, 19 marca 2024

11 marca 2024 minęło 12 lat od operacyjnego otwarcia nowego terminalu portu lotniczego Wrocław-Strachowice im. Mikołaja Kopernika. Historia zatoczyła koło, gdyż pierwszym lotem wykonanym po otwarciu operacyjnym nowego terminalu we Wrocławiu 11 marca 2012 był właśnie rejs do Warszawy.

30-milionową pasażerką okazała się Sharon Lowe z Toronto, która przyleciała z Warszawy do Wrocławia 13 marca 2024 o godz. 11:30 na pokładzie rejsu PLL LOT nr LO3853 / Zdjęcie: Port lotniczy Wrocław

Od tego momentu lotnisko obsłużyło 30 mln podróżnych, a historyczna pasażerka, którą okazała się Sharon Lowe z Toronto skorzystała z terminalu po przylocie z Warszawy. Z tej okazji od wrocławskiego lotniska otrzymała ona voucher dla siebie i osoby towarzyszącej na skorzystanie z Executive Lounge, czyli stylowo urządzonego salonu będącego miejscem do relaksu przed podróżą. Ponadto członkowie zarządu Portu Lotniczego Wrocław wręczyli jej zestaw upominków od lotniska oraz PLL LOT.

Otwarcie nowego terminalu w 2012 było kamieniem milowym dla rozwoju wrocławskiego lotniska. Ukończony po 29 miesiącach budowy obiekt sprawił, że port stał się jednym z najnowocześniejszych w kraju i z każdym rokiem podnosił jakość usług oraz rozszerzał wachlarz oferty.

Obecnie wrocławskie lotnisko stoi u progu bardzo istotnych dla jego rozwoju zmian infrastrukturalnych. Oprócz powstającego hotelu, niebawem mają ruszyć także prace nad rozbudową strefy operacyjnej portu, a następnie także terminalu. Łączna wartość inwestycji to 350 mln zł.

Plan inwestycyjny wrocławskiego lotniska obejmuje zarówno budowę nowych elementów infrastruktury, jak i dopasowanie obecnie istniejących obiektów do nadchodzących zmian. Rozbudowa strefy operacyjnej ma objąć m.in. budowę nowej drogi kołowania równoległej do pasa startowego, płyty postojowej dla samolotów i budowę płaszczyzny do odladzania. Ma to pozwolić na zwiększenie przepustowości lotniska i ograniczyć do minimum ryzyko zmian w rozkładzie lotów. W kolejnych latach o pięć nowych modułów ma zostać rozbudowany także terminal pasażerski. Dzięki tym inwestycjom wrocławskie lotnisko ma osiągnąć przepustowość nawet 10 mln pasażerów rocznie.

Ubiegły rok był najlepszym w historii wrocławskiego lotniska, które obsłużyło blisko 4 mln pasażerów i o 16% pobiło swój rekord sprzed pandemii. Bieżący rok może okazać się jeszcze lepszy, gdyż dwóch pierwszych miesiącach port lotniczy Wrocław już poprawił swój styczniowy i lutowy rezultat sprzed roku. Przy utrzymaniu obecnej tendencji może to oznaczać, że na lotnisku tym w 2024 zostanie odprawionych ok. 4,5 mln podróżnych (Prawie 4 mln pasażerów we Wrocławiu, 2024-01-23).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.