Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Wukaemy dla Indii

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 06 kwietnia 2010

Indyjski Generalny Zarząd ds. Broni i Wyposażenia (DGWE) ogłosił zapytanie o informacje dotyczące wielkokalibrowych karabinów maszynowych (wkm), których zakup ma być realizowany w ramach indywidualnego systemu walki F-INSAS.

</span>Do końca lat 1980. wiele indyjskich batalionów piechoty, rozmieszczonych w spornych rejonach północnej części stanu Dżammu i Kaszmir, miało w strukturze pluton wielkokalibrowych karabinów maszynowych

Kończy się czterotygodniowy okres nadsyłania do DGWE (Directorate General of Weapons and Equipment) ofert broni wsparcia kalibru 12,7 mm. Ich zakup ma być elementem programu żołnierza przyszłości F-INSAS (Future Infantry Soldier as a System), czyli w praktyce zwiększenia skuteczności 359 batalionów piechoty i 63 batalionów przeciwpartyzanckich (utworzonych w latach 1990. i mających w przeciwieństwie do regularnych sił - sześć, a nie cztery kompanie) Rasztrija Rifles.

Do końca lat 1980. wiele indyjskich batalionów piechoty - szczególnie rozmieszczonych w spornych rejonach północnej części stanu Dżammu i Kaszmir (większość tego terenu zajmują Himalaje), gdzie codziennie dochodziło do wymiany ognia ze stroną pakistańską - miało w strukturze pluton wielkokalibrowych karabinów maszynowych. Większość z tych konstrukcji została wycofana ze względu na zużycie i ogromne problemy z konserwacją w tak trudnych warunkach klimatycznych. Niewielka liczba wkm nadal jest używana w posterunkach na północnej granicy Indii, gdzie sporadycznie dochodzi do walk z bojówkami separatystycznymi.

</span>Zmodyfikowany wkm M2 Browning, testowany obecnie w US Army - M2E2. Zmiany obejmowały wprowadzenie szybkowymiennej lufy z nowym tłumikiem płomienia i chwytem transportowym. Jest ona wyposażona w standardowy gwint umożliwiający mocowanie jej na starszych wersjach broni, jak również stałą odległość zapory ryglowej / Zdjęcie: GDATP

Hindusi szukają wkm o efektywnym zasięgu nie mniejszym niż 2000 m, o szybkostrzelności nie mniejszej niż 450 strz./min. Narzucone są wymagania dotyczące amunicji - konstrukcja ma być zasilana nabojem 12,7 mm x 99, przyjętym również jako standard NATO. Broń ma być zasilana z taśmy i mieć możliwość prowadzenia ognia amunicją wielozadaniową zwykłą (HEI) i smugową (HEI-T), przeciwpancerną zwykłą (APHE) i smugową (APHE-T), przeciwpancerną podkalibrową z odrzucanym sabotem (APDS), ćwiczebną zwykłą (TP) i smugową (TP-T).

</span>W maju 2008 GDATP otrzymał kontrakt na 9 mln USD na rozwój nowego wkm. Pierwsze XM806 trafiły do testów wojskowych w lutym 2010, zaś po pomyślnym zakończeniu badań zostaną przyjęte do uzbrojenia pod koniec 2011 / Zdjęcie: GDATP

Wkm ma mieć możliwość prowadzenia ognia pojedynczego, seryjnego oraz ciągłego. Ma mieć możliwość zastąpienia typowego mechanizmu spustowego elektrospustem, co pozwoli na jego montowanie w zdalnie sterowanych systemach uzbrojenia. Konstrukcja musi mieć szybkowymienną lufę (w komplecie razem z bronią ma się znajdować dodatkowa zapasowa lufa), której żywotność określono na 50 tysięcy strzałów. Hindusi zażyczyli sobie, aby oferowany im karabin maszynowy został zaopatrzony w urządzenie wylotowe pełniące rolę tłumika płomienia i hamulca wylotowego.

</span>Rozwijany w Kowrowie rosyjski wkm KORD. Standardowo zasilany jest amunicją 12,7 mm x 108 (na zdjęciu), ale opracowano również eksportową odmianę do naboju 12,7 mm x 99

Masa wkm nie może przekroczyć 40 kg, zaś jego długość 1600 mm. Broń powinna mieć bezpieczniki, chroniące przed przypadkowymi wystrzałami. Ma być dostarczona z mechanicznymi przyrządami celowniczymi otwartymi, celownikiem optycznym (o powiększeniu nie mniejszym niż 4x) oraz z celownikiem termowizyjnym.

Wkm musi funkcjonować niezawodnie we wszystkich strefach klimatycznych występujących w Indiach (dżungla, teren pustynny i półpustynny, obszary wysokogórskie). Broń powinna być prosta w obsłudze i konserwacji oraz być rozkładana do czyszczenia (częściowo) bez wykorzystywania specjalistycznych narzędzi. Wkm musi charakteryzować się łatwą do naprawy konstrukcją (nawet w warunkach polowych) i być dostosowany - przy wykorzystaniu dostarczanych zestawów naprawczych - do szybkiej wymiany uszkodzonych lub zużytych części.

</span>WKM-B (powstały w ZM Tarnów na bazie rosyjskiego wkm Utios) w pierwszej kolejności trafiły do polskiej Marynarki Wojennej na podstawie słupkowej. Wadą konstrukcji jest brak możliwości zasilania ze standardowej w NATO taśmy nabojowej, choć prowadzone są prace, aby odpowiednio zmodyfikować tę konstrukcję / Zdjęcie: Remigiusz Wilk

Broń musi mieć możliwość mocowania na trójnogu, jak również obrotnicach kołowych transporterów opancerzonych i lekko opancerzonych samochodów patrolowych (określanych na miejscu jako Light Strike Vehicle). W pierwszym przypadku powinna być łatwa do przenoszenia przez trzech żołnierzy, jak również mieć możliwość szybkiego ustawienia na stanowisku ogniowym.

Do tej pory armia indyjska korzysta z trzech typów wkm - odmian amerykańskiego M2HB Browning (zasilanego amunicją 12,7 mm x 99) oraz rosyjskich NSW (do naboju 12,7 mm x 108) i KPW (14,5 mm x 114).

</span>Rozwijany od połowy lat 1980. singapurski wkm CIS 50MG kalibru 12,7 mm, z jednoczesnym zasilaniem dwustronnym (pozwalającym na przykład na szybkie przełączanie między amunicją przeciwpancerną i zwykłą). Pierwszym odbiorcą broni była marynarka wojenna Singapuru / Zdjęcie: ST Engineering

Założenia taktyczno-techniczne sformowane przez DGWE spełnia M2HB Browning produkowany obecnie przez belgijski FN Herstal (M2HB-QCB), brytyjski Manroy (M2HB Standard/QCB), amerykańskie US Ordnance (M2HB/M2QCB) i General Dynamics Armament and Technical Products (M2HB i M2E2), jak również nowy wkm XM806 tego ostatniego producenta, testowany obecnie w US Army oraz eksportowa odmiana rosyjskiego wielkokalibrowego karabinu maszynowego KORD (akronim powstały od Kowrowskije ORużejniki Diegtariewcy) do amunicji 12,7 mm x 99, produkowana w OAO Zawod im. W.A. Diegtariewa (ZiD). Ponadto w indyjskie wymagania wpisuje się singapurski ST Engineering CIS 50MG i polski WKM-B, wytwarzany w ZM Tarnów (ZMT). Wadą tego ostatniego jest brak możliwości zasilania z typowej dla wkm M2 Browning taśmy rozsypnej M2 lub M9, choć prowadzone są prace, aby dostosować broń do taśm standardu NATO.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.