Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Indonezja zamówiła 2 Scorpène

Marynarka wojenna, Przemysł stoczniowy, Transakcje, 03 kwietnia 2024

28 marca 2024 doszło do podpisania umowy między Naval Group i PT PAL w sprawie budowy dwóch konwencjonalnych okrętów podwodnych projektu Scorpène Evolved Full LiB. Jednostki będą przeznaczone dla Tentara Nasional Indonesia Angkatan Laut (indonezyjskiej marynarki wojennej).

Indonezyjskie zamówienie na 2 OP proj. Scorpène zostanie zrealizowane z transferem technologii i zaangażowaniem indonezyjskiego przemysłu / Ilustracja: Naval Group

Oba okręty mają zostać zbudowane w Indonezji z wiodącym udziałem lokalnej PT PAL. Jest to pokłosie porozumienia z sierpnia 2021, kiedy Dżakarta wskazała na wybór francuskich okrętów podwodnych. W lutym 2022 przedsiębiorstwa z obu państw nawiązały strategiczne partnerstwo w tej sprawie.

Naval Group ma dokonać transferu technologii do Indonezji i know-how, by wykorzystać 100% potencjału lokalnego przemysłu. Współpraca ma się jednak nie ograniczać do jednostek podwodnych i ma objąć także inne obszary przemysłu obronnego. Lokalnie mają zostać utworzone zdolności przemysłowe w zakresie zarządzania, operacji i obsługi technicznej z udziałem indonezyjskich podmiotów, personelu i tworząc tysiące wysoce wykwalifikowanych miejsc pracy.

Okręty projektu Scorpène Evolved mają wyporność nawodną rzędu 1600-2000 t, długość 72 m, a wysoki poziom automatyzacji pozwolił zredukować załogę do 31 oficerów i marynarzy. Indonezyjskie jednostki zostaną też wyposażone w wydajniejsze akumulatory litowo-jonowe. Pod wodą okręty mają osiągać prędkość ponad 20 w. Maksymalne zanurzenie ma przekraczać głębokość 300 m.

Uzbrojenie okrętów ma stanowić 6 wyrzutni torpedowych z zapasem 18 środków ogniowych. Wszystkie kluczowe podsystemy mają być zaś spięte w ramach systemu zarządzania walką SUBTICS. Deklarowana przez Francuzów autonomiczność okrętów to co najmniej 78 dób, z czego co najmniej 12 pod wodą. Okręty mają być dostępne do operacji morskich co najmniej przez 240 dni w roku. Ostateczna konfiguracja OP zostanie dostosowana do indonezyjskich wymogów (Indonezja zainteresowana Scorpène, 2022-02-10).

Do tej pory Naval Group udało się uzyskać zamówienia na 14 OP projektu Scorpène. Po 2 okręty zamówiło Chile i Malezja. 4 jednostki są wdrażane przez Brazylię, a Indie kończą budowę 6 takich okrętów. Większość z tych okrętów jest budowana w stoczniach państw-odbiorców.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.