Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Zdalna wieża w Modlinie

Lotnictwo cywilne, Infrastruktura, 04 kwietnia 2024

Prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Magdalena Jaworska-Maćkowiak i członkowie zarządu Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin Tomasz Szymczak i Grzegorz Hlebowicz podpisali list intencyjny związany z uruchomieniem na tym lotnisku zdalnej wieży. Dzięki nowoczesnej technologii Remote Tower (ang. zdalna wieża) ruch lotniczy na lotnisku w Modlinie ma być nadzorowany z siedziby PAŻP w Warszawie.

Według prezes PAŻP Magdaleny Jaworskiej-Maćkowiak technologia Remote Tower jest dążeniem w kierunku standardowej, europejskiej nowoczesności i umożliwia integrację systemów wykorzystywanych w kontroli ruchu lotniczego, przez co stanowi rozwiązanie bardziej zaawansowane technicznie i zapewniające wyższy poziom bezpieczeństwa niż zastępowane przez nie rozwiązania konwencjonalne, charakteryzujące się nierzadko ograniczonymi możliwościami rozbudowy / Zdjęcie: PAŻP

Remote Tower to rozwiązanie obejmujące znajdujące się na lotnisku kamery i czujniki, które w czasie rzeczywistym wysyłają sygnały do centrum kontroli ruchu lotniczego (Remote Tower Centre). Tam z kolei, obrazy i informacje o ruchu na zdalnie kontrolowanym lotnisku wyświetlane są w specjalnym pomieszczeniu na monitorach. Poprzez Remote Tower Centre można kierować ruchem lotniczym, tak jak z tradycyjnej wieży. Technologia Remote Tower zapewnia jednak wyższą skalowalność w porównaniu do rozwiązań konwencjonalnych, pozwala również na prowadzenie, w ramach jednej infrastruktury, kontroli ruchu lotniczego na więcej niż jednym lotnisku.

W ramach kontroli zdalnej, kontrolerzy ruchu lotniczego obsługujący lotnisko Warszawa-Modlin mają korzystać z: panoramy wideo o wysokiej rozdzielczości, z możliwością obrotu, pochylenia i przybliżenia obrazu; technologii termowizji umożliwiającej obserwację w nocy i trudnych warunkach pogodowych; technologii cyfrowej znacznie poprawiającej świadomość sytuacyjną kontrolerów i umożliwiającej podejmowanie szybkich, świadomych decyzji w celu poprawy bezpieczeństwa i wydajności operacyjnej; informacji dodatkowych zintegrowanych z widokiem panoramicznym kontrolowanego lotniska, np. danych meteorologicznych i informacji radarowych.

Na podstawie ustawy z 8 grudnia 2006 r. o Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, PAŻP zapewnia bezpieczną, ciągłą, płynną i efektywną żeglugę powietrzną w polskiej przestrzeni powietrznej, w tym na zasadach wyłączności zapewnia służbę ruchu lotniczego oraz inne służby żeglugi powietrznej, w tym: służbę łączności, służbę nawigacji, służbę dozorowania. Dodatkowo, zgodnie z Decyzją Ministra Infrastruktury z 28 czerwca 2011 r., PAŻP została wyznaczona jako instytucja zapewniająca służby ruchu lotniczego w przestrzeni powietrznej lotniska Warszawa-Modlin (NIK na temat lotniska Warszawa-Modlin, 2023-07-10).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.