Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Ewakuacja F-15J z bazy Naha

Lotnictwo wojskowe, Infrastruktura, 07 kwietnia 2024

W obawie przed atakiem tsunami dowództwo bazy JASDF Naha zdecydowało o ewakuowania cywilnymi drogami myśliwców F-15J na wyżej położone tereny. Do wydarzenia doszło po ostrzeżeniu, które pojawiło się 3 kwietnia 2024. Część z F-15J z bazy Naha zostało przeholowanych ze wschodniej płyty postojowej w kierunku pobliskiej autostrady.

Myśliwce F-15J holowane z bazy Naha na wyżej położone tereny w obawie przed nadciągającym Tsunami / Zdjęcie: Naha Air Base via X

Baza lotnicza Naha Japońskich Sił Samoobrony Lotniczej (JASDF) zlokalizowana jest na wybrzeżu Morza Wschodniochińskiego w południowej części wyspy Okinawa. Stacjonuje w niej około 40 myśliwców F-15J. Należą one do 9. Skrzydła Lotniczego Naha, które składa się z dwóch eskadr; 204. i 304. eskadry myśliwców taktycznych. Sama baza Naha współdzieli część instalacji z lotniskiem komercyjnym.

Ostrzeżenie przed tsunami, możliwym na obszarach przybrzeżnych Okinawy, zostało wydane w wyniku najsilniejszego od 25 lat trzęsienia ziemi, które 3 kwietnia wczesnym rankiem nawiedziło hrabstwo Hualien we wschodniej części Tajwanu. Miało ono siłę 7,4 w skali Richtera, co klasyfikowało je jako poważne. Siła trzęsienia była taka, że można je było odczuć nawet w kontynentalnej części Chin.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.