Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Produkcja Beretty w Rumunii latem?

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, Wyposażenie indywidualne, 15 kwietnia 2024

Rumuński minister gospodarki, przedsiębiorczości i turystyki Ştefan Radu Oprea poinformował, że jeszcze w tym roku w fabryce Uzina Mecanică w Cugir powinna się rozpocząć produkcja broni strzeleckiej na licencji włoskie Beretty. Prace powinny ruszyć pod koniec sierpnia br.

Po około 5 latach niemocy decyzyjnej Rumuni zamierzają uruchomić produkcję karabinków ARX 160 A3 w kraju / Zdjęcie: Beretta

Rumuni wybrali włoską broń jeszcze wiosną 2019. W testach porównawczych różnych typów karabinków wybrano ARX160 A3 kal. 5,56 mm, choć część źródeł mówi, że oferta Beretty zajęła w postępowaniu trzecie miejsce. Wówczas zdecydowano, że karabinki ARX 160 A3 (z lufami o różnej długości) zastąpią używane przez rumuńskie siły zbrojne karabinki systemu Kałasznikowa. W linii wciąż pozostają tam karabinki PM Md. 63 i PM Md. 86 strzelające amunicją we wschodnim standardzie.

Zakładano, że przeniesienie produkcji broni do kraju – do zakładów Uzina Mecanică w Plopeni – zajmie kilka miesięcy, by jeszcze jesienią 2019 rozpocząć prace. Z czasem udział rumuńskiego przemysłu w produkcji miał wzrosnąć z początkowych 30% do 100%. Produkcja miała się odbywać w nowo utworzonej rumuńsko-włoskiej spółce, w której Rumuni mieli posiadać 80% udziałów.

Po podpisaniu memorandum z Berettą nastąpiła jednak stagnacja i przez kolejne 4 lata nie podjęto żadnych wiążących decyzji. Według rumuńskich mediów dopiero w 2023 sprawa nabrała rozpędu, co przejawiło się propozycją ulokowania produkcji w fabryce w Cugir. Według niedawnego komunikatu ministra Oprei, fabryka w Plopeni nie jest zdolna do produkcji broni z powodu braku odpowiednich doświadczeń i nie modernizowanej infrastruktury.

Decyzja o przeniesieniu produkcji do Cugir daje nadzieje na sfinalizowanie przedsięwzięcia. W tym celu w grudniu 2023 o 1,5 roku przedłużono umowy dotyczące transferu technologii i udzielenia licencji przez Berettę. Zakład w Cugir przygotował już halę. Obecnie Rumuni czekają na dostawy wyposażenia do produkcji broni, transfer technologii i szkolenie personelu. Tym samym Bukareszt ma szansę dokonać transformacji sił zbrojnych wyposażając ją w broń strzelecką w standardzie NATO, po 20 latach członkostwa w Sojuszu (Beretta ARX160 z Rumunii, 2019-04-01).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.