Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

MRC na Filipinach

Ćwiczenia, Wojska lądowe, 17 kwietnia 2024

Na Filipiny została przerzucona 1. Wielodomenowa Gruoa Zadaniowa US Army z systemem uderzeniowym Mid-Range Capability (MRC). System miał trafić na największą wyspę filipińskiego archipelagu – Luzon – 11 kwietnia 2024 w ramach ćwiczeń Exercise Salaknib 24. Jest to pierwsze rozmieszczenie tej nowo sformowanej przez Amerykanów jednostki.

Bateria systemu MRC składa się centrum operacji, 4 wyrzutnie, ciągniki i zmodyfikowane naczepy / Zdjęcie: US Army – kpt.

Elementy MRC pokonały odległość ok. 13 tys. km w ciągu 15 h na pokładzie samolotów transportowych C-17 Globemaster III. W przerzucie brał udział personel 62. Skrzydła Transportowego z Joint Base Lewis-McChord ze składu USAF. W ten sposób Amerykanie zaprezentowali zdolność do szybkiego rozmieszczenia MRC na duże odległości, a także współpracę, wsparcie i budowanie interoperacyjności z sojusznikami z Filipin.

Pierwsza bateria MRC została przekazana US Army w styczniu 2023. Uzbrojeniem tego systemu mają być pociski RGM-109 Tomahawk i SM-6. W skład pododdziału szczebla baterii wchodzi centrum operacji (dowodzenia), 4 wyrzutnie (oparte o okrętowe systemy Mk 41), ciągniki i zmodyfikowane naczepy. MRC ma zapewnić amerykańskim siłom zbrojnym zdolności do rażenia celów lądowych na średnie odległości, przekraczające 1000 km.

Ćwiczenie Salaknib 24 wpiera wysiłki US Indo-Pacific Command i US Army Pacific. Poprzez manewry amerykański komponent lądowy zwiększa zdolności i możliwości do prowadzenia operacji połączonych i zwiększając kolektywną gotowość własnych i filipińskich sił zbrojnych. Ćwiczenia stanowią także element polepszania relacji na linii Waszyngton-Manila w obliczu potencjalnej konfrontacji z ChRL (Pierwsza bateria LMSL w USMC, 2023-07-26, US Army otrzymała baterię MRC, 2023-01-24).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.