Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Symultaniczne strzelanie Marine Nationale

Ćwiczenia, Marynarka wojenna, 22 kwietnia 2024

Marine Nationale (francuska marynarka wojenna) po raz pierwszy przeprowadziła symultaniczne strzelanie pociskami manewrującymi Missile de Croisière Naval (MdCN) z okrętu nawodnego i podwodnego. Strzelanie wykonano do celu położonego w centrum testowym Direction Générale de l'Armement (DGA, Agencji ds. zamówień uzbrojenia) na poligonie w Landes.

Zasięg pocisków manewrujących MdCN prawdopodobnie przekracza 1000 km / Zdjęcie: Marine Nationale

Pociski MdCN zostały wystrzelone przez fregatę Aquitaine (D640) proj. FREMM, a także okręt podwodny o napędzie jądrowym typu Suffren. Strzelano do tego samego celu, który oba pociski poraziły synchronicznie. Warunki strzelania miały być maksymalnie zbliżone do prawdziwej operacji. Jednym z celów tego ćwiczenia było doskonalenie umiejętności i przygotowanie francuskiej marynarki do udziału w konflikcie o wysokiej intensywności.

Pozytywny wynik strzelania miał udowodnić gotowość Marine Nationale do uderzeń na cele na dużej głębokości z wykorzystaniem różnych okrętów. Za koordynację i organizację szkolenia odpowiadał poligon w Landes. Wsparcia technicznego udzielił producent pocisków – MBDA.

Pociski MdCN to francuski morski pocisk manewrujący, stosowany na okrętach nawodnych (z wyrzutni pionowych A70 Sylver) i podwodnych (z wyrzutni torpedowych). Pocisk waży 1400 kg. MdCN porusza się z prędkością poddźwiękową. Producent nie ujawnia jego zasięgu, choć źródła wskazują, że może on przekraczać 1000 km. Debiut bojowy pocisku miał miejsce w 2018, podczas ataku wojsk koalicyjnych przeciwko zakładom produkującym broń chemiczną w Syrii (Suffren odpala MdCN, 2020-10-26, Kolejny atak na Syrię, 2018-04-14).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.