Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Lockheed Martin opracuje NGI

Przemysł zbrojeniowy, Obrona powietrzna, 26 kwietnia 2024

Amerykańska Agencja Obrony Przeciwrakietowej (MDA, Missile Defense Agency) przed kilkoma dniami ogłosiła wybór przedsiębiorstwa, które skonstruuje pocisk przechwytujący nowej generacji Next Generation Interceptor (NGI). Do tej pory rozwijany był równolegle dla lądowej obrony przeciwrakietowej (GMD, Ground-Based Missile Defense) przez dwóch amerykańskich gigantów zbrojeniowych: Northrop Grummana i Lockheed Martina (współpracującego z Aerojet Rocketdyne).

NGI to jedna z największych inwestycji planowanych przez MDA w budżecie na rok budżetowy 2024, opiewająca na 2,1 mld USD / Ilustracja: Lockheed Martin

Od początku kwietnia decyzja co do wyboru zwycięzcy byłabardzo bliska. Wskazywały to pisemne zeznania złożone przed przesłuchaniem Komisji Sił Zbrojnych Izby Reprezentantów przez szefa MDA, gen. broni Heatha Collinsa.

– Lockheed Martin jest dumny ze współpracy z MDA nad rewolucyjnym pociskiem przechwytującym, mającym na celu poprawę bezpieczeństwa naszego narodu. Zależy nam na dostarczaniu niezawodnych rakiet, które będą bezproblemowo integrować się z systemem GMD i będą mogły szybko ewoluować wraz z zagrożeniem – powiedziała Sarah Hiza, wiceprezes i dyrektor generalny ds. obrony strategicznej i przeciwrakietowej w Lockheed Martin.

Wszystko wskazuje na to, że zgodnie z zapowiedziami w maju program przejdzie do fazy rozwoju produktu. Tym samym zrealizowano zapowiedzi o przyspieszeniu programu, gdyż według niedawnych planów wybór konkretnego producenta miał nastąpić w przyszłym roku, po zakończeniu fazy krytycznego przeglądu projektu. Gwałtownie przyspieszony harmonogram wynika z ograniczeń budżetowych w połączeniu z zaufaniem do dojrzałości projektów obu oferentów. Przedsiębiorstwo z Bethesdy w stanie Maryland zapewnia, że pierwszy NGI zostanie dostarczony przed terminem.

MDA miała wziąć pod uwagę wnioski wyciągnięte z innych zakrojonych na szeroką skalę programów obronnych, które wiązały się z rosnącymi kosztami z powodu wydłużonych faz projektowania, w których uczestniczyło wiele konkurencyjnych zespołów, co niekorzystnie wpływało na harmonogram.

Agencja planuje pozyskanie 20 NGI w ramach wzmocnienia potencjału naziemnego komponentu Ground-Based Midcourse Defense obrony antybalistycznej BMD (Ballistic Missile Defense). Ma na celu obronę terytoirum Stanów Zjednoczonych przed atakami międzykontynentalnych rakiet balistycznych z Korei Północnej lub Iranu. Obecnie zakłada się, że system ten osiągnie gotowość operacyjną w 2028. NGI to jedna z największych inwestycji planowanych przez MDA w budżecie na rok budżetowy 2024, opiewająca na 2,1 mld USD (NGI coraz bliżej, 2024-04-16).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.