Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Łączność i WE dla Mieczników

Przemysł stoczniowy, Marynarka wojenna, Walka elektroniczna, 08 maja 2024

PGZ Stocznia Wojenna z Gdyni podpisała z niemiecką Rohde & Schwarz dwie umowy na potrzeby programu fregat Miecznik. Dotyczą one dostaw systemów łączności a także systemu walki elektronicznej.

System walki elektronicznej RESM/CESM, który trafi na polskie fregaty Miecznik, znalazł się już na niemieckich fregatach F-125 i został wybrany dla przyszłych fregat F-126 / Zdjęcie: Rohde & Schwarz

Pierwsza z umów obejmuje dostawę zestawów środków zewnętrznej łączności radiowej zakresu HF/VHF/UHF. Dostarczone przez R&S radiostacje, odbiorniki oraz elementy pola antenowego będą stanowiły elementy Zintegrowanego Systemu Łączności (IcommS) produkcji PGZ Stoczni Wojennej. Podobne systemy rozwijane i dostarczane są przez PGZ SW, m.in. na niszczyciele min typu Kormoran, gdzie spotkały się z bardzo przychylnymi ocenami użytkowników.

Na Mieczniki trafi rozwiązanie, które jest efektem kilku lat pracy rozwojowej stoczniowego Ośrodka Elektroniki i Uzbrojenia. Polski IcommS zapewni bezpieczną wymianę informacji w kanałach taktycznych z wykorzystaniem terminali końcowych audio oraz zarządzaniem tekstowych wiadomości militarnych MMHS Hermes.

Druga umowa dotyczy dostawy systemu walki elektronicznej (RESM/CESM). Mieczniki zostaną wyposażone w sprawdzone nowoczesne systemy WEod Rohde & Schwarz stosowane z powodzeniem na niedawno oddanych do użytku czterech niemieckich fregatach F-125. Te same systemy znajdą się również na przyszłych fregatach typu F-126.

Na podstawie budowanej w ostatnich latach strategicznej relacji między przedsiębiorstwami, w PGZ Stoczni Wojennej powstanie również Akademia Walki Radioelektronicznej i SIGINT w oparciu o symulator oprogramowania R&S. Będzie to jedyna w Polsce międzynarodowa baza inżynieryjno-szkoleniowa RESM/CESM oraz COMINT i ELINT dla okrętów Marynarki Wojennej RP.

Dzięki temu wyposażeniu polskie okręty będą w stanie wykrywać, ustalać kierunek, przechwytywać, identyfikować, rejestrować i analizować sygnały radarowe i sygnały łączności radiowej (Transfer technologii dla Miecznika, 2024-04-22, Radiostacje dla okrętów Marynarki Wojennej, 2024-04-14).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.