Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Turecka mina morska Malaman

Przemysł zbrojeniowy, Marynarka wojenna, Nowe technologie, 12 maja 2024

Na wystawie Defence Services Asia 2024 (DSA-2024), odbywającej się w stolicy Malezji Kuala Lumpur, turecka Koç Savunma (część prywatnego holdingu Koç) zaprezentowała nową bezkontaktową minę denną Malaman. Powstała ona na zamówienie tureckiej marynarki wojennej. Według producenta, w lutym 2024 mina pomyślnie zakończyła fazę demonstracji funkcjonalnej, obejmującą eksplozję na morzu.

Ilustracja: Koç Savunma

Malaman przechodzi obecnie procedury odbioru końcowego. W nadchodzących miesiącach mina ma być gotowa do osiągnięcia statusu produkcji seryjnej i wstępnej gotowości operacyjnej.

Mina została opracowana przez Koç Savunma we współpracy z Tubitak Sage i MKE odpowiedzialną za opracowanie komponentu wybuchowego. Można ją stawiać z okrętów nawodnych (z wózków minowych), podwodnych (z wyrzutni torpedowych 533 mm) i samolotów. Mina ma masę ponad 600 kg, długość ponad 1800 mm, średnicę 533 mm. Może być umieszczana na głębokości ponad 100 m.

Do zastosowań lotniczych minę można połączyć z uniwersalnym modułem szybującym i korekcji UÇA opracowanym także przez Koç Savunma z Tubitak Sage i MKE. Po zrzuceniu z dużej wysokości zapewnia on zasięg do 70 km. Mina jest wyposażona w kombinowany bezpiecznik elektroniczny z funkcją magnetyczną, akustyczną z układem IFF i wibracyjne kanały hydrodynamiczne, a także w możliwość klasyfikacji celów. Malaman można umieścić w specjalnej obudowie dla wizualnego kamuflażu na dnie morskim.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.