Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Okręt stealth chińskiej marynarki

Marynarka wojenna, Przemysł stoczniowy, 15 maja 2024

W Internecie pojawiły się materiały pokazujące najnowszy chiński okręt podczas prób morskich. Jednostka była już widziana w listopadzie ub. r. kiedy sfotografowano ją w stoczni Dalian Shipyard. Chińczycy nie ujawnili na razie na temat okrętu żadnych informacji.

Sylwetka okrętu jest zbliżona do szwedzkich korwet typu Visby / Zdjęcie: Weibo

Przypuszcza się, że testowana jednostka jest korwetą lub lekką fregatą. Zbudowana jest zgodnie z zasadami obniżonej wykrywalności (stealth), a zwarty kadłub i niewiele wystających elementów wskazują, że okręt zaprojektowano by jak najbardziej obniżyć jego sygnaturę radarową.

Na dziobie okrętu znajduje się armata morska, której lufa jest chowana pod osłoną modułu wieżowego. W tylnej części nadbudówki można natomiast zauważyć element, który jest najprawdopodobniej zestawem obrony bezpośredniej. Część rufowa pokładu to pokład przeznaczony najpewniej do przyjmowania śmigłowców i bezzałogowców.

Sylwetka tego tajemniczego okrętu sugeruje, że Chińczycy wzorowali się najprawdopodobniej na szwedzkich korwetach typu Visby. Fakt, że jego próby morskie już trwają, może oznaczać, że w najbliższych miesiącach lub latach może wejść do służby w Marynarce Wojennej Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.