Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

DE&S zleci opracowanie broni hipersonicznej

Przemysł zbrojeniowy, Nowe technologie, 17 maja 2024

Ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii ogłosiło, że Defence Equipment & Support (DE&S) podpisze z przemysłem umowę ramową Hypersonic Technologies & Capability Development Framework (HTCDF) dotyczącą opracowania brytyjskiej broni hipersonicznej. Umowa ma mieć wartość do 1 mld GBP (ok. 5 mld PLN) w ciągu najbliższych 7 lat.

Jednym z priorytetów Brytyjczyków jest ma być wysokie tempo prac nad bronią hipersoniczną / Ilustracja: DE&S

Do udziału w programie zaakceptowano 90 różnych podmiotów przemysłowych i akademickich, zarówno małych jak i dużych. Podzielono je na 8 grup pod kierownictwem resortowego zespołu Team Hypersonics. Teraz podmioty te będą mogły się ubiegać o umowy wykonawcze, co będzie zarządzane przez ekspertów z DE&S.

Głównym założeniem Londynu jest szybka realizacja programu, co spowodowało wybór odpowiednich mechanizmów, mających ograniczyć pojawienie się wyzwań znanych z tradycyjnie prowadzonych postępowań. Wybór uczestników programu ma być elastyczny, dostosowany do potrzebnych usług i dostaw na rzecz HTCDF. W ten sposób wspierane mają być badania, rozwój i testy technologii hipersonicznych. Poziomy gotowości technologicznej od TRL 1 do TRL 9 powinny być osiągane w ramach kolejnych umów.

Jak podkreślają Brytyjczycy, poza dużymi przedsiębiorstwami i instytucjami akademickimi w programie prawie połowę uczestników mają stanowić małe i średnie przedsiębiorstwa. Większość z nich ma siedziby w W. Brytanii. Do tego program HTCDF będzie otwierany dla nowych uczestników do 6-12 miesięcy, by wykorzystać wszelkie możliwości perspektywicznych rynków i nowych technologii (Miliard funtów na pociski hiperdźwiękowe, 2023-07-20, FC/ASW będzie kontynuowany, 2022-02-18).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.