Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Wycofanie HMAS Anzac

Strategia i polityka, Marynarka wojenna, 20 maja 2024

Po równo 28 latach służby Royal Australian Navy (RAN) wycofała ze służby pierwszą fregatę typu Anzac. Mowa o okręcie wiodącym typu HMAS Anzac (FFH 150), który był w australijskiej marynarce wojennej trzecią jednostką noszącą tę nazwę. Ceremonia ostatniego opuszczenia bandery odbyła się w bazie macierzystej okrętu HMAS Stirling w Perth.

HMAS Anzac weszła do służby 18 maja 1996 / Zdjęcie: Royal Australian Navy

HMAS Anzac była okrętem bojowym RAN, który najdłużej pozostawał w służbie, przez co była nazywana Pierwszą Damą Floty. Okręt został przyjęty do eksploatacji 18 maja 1996 a w czasie służby był kilkukrotnie modernizowany. Łącznie Australijczycy zbudowali łącznie 8 fregat typu Anzac opartych o niemiecki projekt MEKO 200 ANZ.

Fregata brała udział w wielu operacjach morskich. Jedną z najsłynniejszych były działania w Zatoce Perskiej zapoczątkowane w październiku 2002. W czasie inwazji wojsk koalicji na Irak fregata uczestniczyła w tzw. Five Inch Friday (20 marca 2003), kiedy wraz z brytyjską fregatą HMS Marlborough udzielała wsparcia wojskom lądowym prowadząc ogień ze 127-mm armaty. Było to pierwsze bojowe strzelanie australijskiego okrętu od czasu wojny w Wietnamie.

Wycofanie okrętu ze służby wynika z potrzeby uzyskania środków do budowy nowych okrętów dla RAN. Jako następna ma zostać wycofana fregata HMAS Arunta (FFH 151). Powinno to nastąpić w 2026. Nie podano jaki będzie los okrętów. Biorąc pod uwagę ich wciąż relatywnie duży potencjał bojowy nie można wykluczać odsprzedaży do państw trzecich, tak jak wcześniej uczyniono odsprzedając fregaty typu Adelaide do Chile (Modernizacja armat australijskich Anzac, 2024-01-09. Ponowne wodowanie HMAS Toowoomba, 2022-04-24).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.