Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Ukraina zaatakowała rosyjskie systemy strategiczne

Konflikty zbrojne, Strategia i polityka, Broń nuklearna, 25 maja 2024

Rankiem 23 maja 2024 ukraińskie bezzałogowce zaatakowały obiekty rosyjskiego systemu ostrzegania przed uderzeniem rakietowym (SPRN) w rejonie Armawiru na Kubaniu. To urządzenia obsługiwane przez jednostkę wojskową 818. wydzielonego ośrodka radiotechnicznego, zlokalizowaną we wsi Głubokij na terytorium Kraju Krasnodarskiego. Według ukraińskiego Defense Express, uszkodzona została antena zahoryzontalnej stacji radarowej Woroneż-DM, a także budynki z systemami kontroli i administracyjny.

Uszkodzone w wyniku ataku ukraińskich bsl obiekty rosyjskiego systemu ostrzegania przed uderzeniem nuklearnym w rejonie Armawiru na Kubaniu / Zdjęcie: via X – Thord Are Iversen

W wyniku ataku nikt nie został poszkodowany. Rosjanie nazwali atak nieodpowiedzialnością. Zwrócili się w tej sprawie do USA. Dmitrij Rogozin, senator z zaanektowanego przez Rosję obwodu zaporoskiego, były szef Roskosmosu i wicepremier ds. kompleksu wojskowo-przemysłowego, oznajmił, że w ten sposób może rozpocząć się nieodwracalny upadek strategicznego systemu bezpieczeństwa mocarstw nuklearnych.

Woroneż-DM jest częścią rodziny stacjonarnych stacji radarowych dalekiego zasięgu (Stacje Woroneż tworzą nowy system, 2007-08-07). Radary służą do wykrywania obiektów kosmicznych i aerodynamicznych, w tym rakiet balistycznych i pocisków manewrujących uzbrojonych w głowice nuklearne. Są częścią rosyjskiego systemu ostrzegania przed wystrzeleniem strategicznych rakiet balistycznych (Plan modernizacji Woroneży, 2021-09-26). Woroneż-DM zapewnia kontrolę radarową w odległości do 6 tys. km. Może monitorować jednocześnie do 500 obiektów. Radar Woroneż-DM w bazie koło Armawiru został oddany do służby bojowej w 2013.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.