Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Testy fregaty Amiral Ronarc’h

Przemysł stoczniowy, Marynarka wojenna, 27 maja 2024

Naval Group kontynuuje próby portowe pierwszej fregaty projektu FDI – Amiral Ronarc’h (D660). Na obecnym etapie testom poddawany jest napęd okrętu, począwszy od silnika a kończąc na śrubach. W tym celu okręt został przemieszczony przez dwa holowniki na rzekę Scorff.

Początkowo fregata Amiral Ronarc’h miała trafić do francuskiej marynarki w 2023 / Zdjęcie: Naval Group

Marine Nationale (francuska marynarka wojenna) zamówiła w sumie 5 fregat projektu FDI. Według pierwotnych planów Amiral Ronarc’h – zwodowana 7 listopada 2022 – miała zostać dostarczona już w 2023. Jej budowa napotkała jednak trudności i przekazanie okrętu odbiorcy ma nastąpić w tym roku.

Jak podają francuskie media, w czasie prac wykończeniowych w Loriencie na fregacie znaleziono przecięte okablowanie, przez co wszczęto śledztwo w tej sprawie. Jedną z hipotez był celowy sabotaż budowy jednostki. Do tej pory nie poinformowano jednak oficjalnie o wyniku śledztwa. Po tym wydarzeniu samodzielne próby fregaty miały się odbyć w kwietniu 2024. Tego terminu również nie udało się dotrzymać.

Najnowsze doniesienia od Naval Group wskazują jednak, że okręt ostatecznie uda się poddać niezbędnym próbom, a następnie przekazać marynarce. (Wodowanie pierwszej francuskiej FDI, 2022-11-08)


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.