Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Prezentacja TOS-3 Drakon

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 06 czerwca 2024

Ministerstwo obrony Federacji Rosyjskiej po raz pierwszy zaprezentowało publicznie prototyp nowej wieloprowadnicowej wyrzutni rakietowej TOS-3 Drakon kal. 220 mm. System ten stanowi rozwinięcie wcześniejszych systemów rodziny TOS-1 i TOS-1A. Rosjanie nie ujawnili jego charakterystyk.

System TOS-3 Drakon wyposażony jest w moduł wyrzutni pocisków rakietowych z głowicą termobaryczną kal. 220 mm z 15 prowadnicami / Zdjęcie: MO Federacji Rosyjskiej

Fakt rozwijania systemu TOS-3 został ujawniony kiedy producent wyrzutni – Omsktransmasz – zarejestrował na początku tego roku nazwę handlową produktu. W kwietniu natomiast ówczesny minister obrony FR Siergiej Szojgu wizytując zakłady w Omsku zapowiadał, że rozpoczęły one budowę nowych systemów rakietowych.

TOS-3 są oparte o podwozie wywodzące się z czołgu T-90. Na podwoziu czołgowym zamontowano moduł wyrzutni pocisków termobarycznych kal. 220 mm z 15 prowadnicami. Jest to już kolejne zmniejszenie jednostki ognia rosyjskich wyrzutni pocisków termobarycznych. Oryginalny TOS-1 Buratino miał 30 prowadnic, TOS-1A Sołncepiok – 24 a kołowa wersja TOS-2 Tosoczka – 18. Według Rosjan pozwala to na zwiększenie przeżywalności systemu i skrócenie czasu przeładowania.

Prawdopodobnie nowy system będzie strzelał taką samą amunicją co TOS-2 o donośności ok. 15 km. Rosjanie deklarują jednak, że system będzie strzelał nową amunicją. Ponadto TOS-3 ma być wyposażony w układ nawigacji satelitarnej, ułatwiający wyliczanie nastaw do strzelania. Co zwraca uwagę, wyrzutnię TOS-3 (i stojącą obok TOS-2) wyposażono w klatkę, mającą chronić przed bezzałogowcami.

Systemy rakietowe z amunicją termobaryczną są z powodzeniem używane przez Rosjan do rażenia umocnień, stanowisk ogniowych, sprzętu i siły żywej. Jak jednak wykazały doświadczenia z wojny na Ukrainie, mimo dużej siły ognia TOS-1A są stosunkowo wrażliwymi celami, ponieważ muszą operować w pobliżu linii frontu z racji niedużej donośności (do ok. 10 km). Na materiałach wizualnych udało się potwierdzić utratę do tej pory 25 TOS-1A i 8 wozów amunicyjnych TZM-T (Modułowa wyrzutnia Wozrożdienije, 2023-12-29).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.