Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

ASCOD 2 z Trophy

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, Imprezy branżowe, 12 czerwca 2024

Podczas targów przemysłu obronnego BSDA w Bukareszcie General Dynamics European Land Systems (GDELS) zaprezentowało bojowy wóz piechoty ASCOD 2 wyposażony w aktywny system ochrony pojazdu Trophy izraelskiego koncernu Rafael. Został on zintegrowany z bezzałogową wieżą UT30 Mk2, dostarczoną przez izraelski Elbit Systems.

Rumuni planują dokonać wyboru nowego bwp dla wojsk lądowych do końca tego roku / Zdjęcie: GDELS

Oprócz Trophy wieżę wyposażono w wyrzutnię ppk Spike. Przedstawiciele GDELS zapewniają, że dzięki połączeniu Trophy ze Spike’ami powstanie pojazd o dużej przeżywalności na polu walki i ponadprzeciętnej sile ognia.

Warto pamiętać, że była to tylko demonstracja technologii i propozycja dla Rumunów. Nie ma żadnych danych odnośnie do tego czy integracja się udała oraz czy przeprowadzono stosowne testy.

Ta demonstracja nie była jednak przypadkowa. Rumunia jest w trakcie wyboru dostawcy 298 bojowych wozów piechoty w ramach programu o łącznej wartości 3,3 mld USD. Kandydaci biorący udział w przetargu to ASCOD 2, AS21 Redback (którego również pokazano podczas BSDA) i Rheinmetall KF41 Lynx .

Ostateczna decyzja co do wyboru zwycięskiego pojazdu powinna zapaść jeszcze w tym roku, podobnie jak podpisanie kontraktu ze zwycięzcą. Rheinmetall i GDELS są żywo zainteresowane kontraktem po ubiegłorocznej porażce w Czechach, gdzie Lynx i ASCOD 2 musiały uznać wyższość CV90 Mk IV. BAE Systems zwyciężyło w przetargu na podobną liczbę pojazdów. 246 wozów trafi do czeskich wojska lądowych za 59,7 mld CZK (11,37 mld PLN). Wcześniej CV90 wybrali także Słowacy (Kontrakt na czeskie CV90, 2023-05-25, Rumunia dokupi 150 kto Piranha V, 2023-02-20).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.