Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Roem trafiła do służby

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 12 czerwca 2024

Izraelskie Siły Obronne (IDF) poinformowały o niedawnym przyjęciu do służby najnowszej kołowej armatohaubicy samobieżnej Roem (hebr. grzmiący) kal. 155 mm. Od razu po przyjęciu do uzbrojenia system został skierowany do szkolenia artylerzystów, którzy wykonali strzelanie poligonowe.

Zapotrzebowanie IDF na nowe systemy artyleryjskie jest szacowane na ponad 100 systemów / Zdjęcie: IDF

Izraelczycy podkreślają, że Roem – znana też pod nazwą SIGMA – stanowi nową jakość w izraelskim korpusie artylerii. Jest to system zapewniający większą automatyzację, mobilność i donośność względem obecnie używanego uzbrojenia, które ma zastąpić.

Trzon izraelskiej artylerii lufowej od kilku dekad stanowią starzejące armatohaubice samobieżne M109A5 kal. 155 mm. Zapotrzebowanie na nowe armatohaubice jest szacowane na ponad 100 systemów.

Roem opracowana przez Elbit Systems jest osadzona na podwoziu Oshkosh 10x10 z opancerzoną kabiną. Uzbrojona jest w niemieckie działo Rheinmetalla kal. 155 mm z lufą o długości 52 kalibrów. Pozwala ono strzelać na dystans 40 km z użyciem konwencjonalnej amunicji z gazogeneratorem dennym. Roem wyposażona jest też w automat ładowania zapewniający szybkostrzelność 8 strz./min. Zapas amunicji to 40 naboi.

Załogę stanowi trzech żołnierzy: kierowca, dowódca i działonowy, choć istnieje możliwość jej zredukowania do dwóch żołnierzy (SIGMA trafi do Azji, 2021-11-17).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.