Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Modernizacja bariery elektronicznej

Infrastruktura, Wojska lądowe, Służby państwowe, 08 lipca 2024

5 lipca 2024 w Dubiczach Cerkiewnych rzeczniczka podlaskiego Oddziału Straży Granicznej poinformowała o podpisaniu umowy nr 91/BF/SG/24 na modernizację bariery elektronicznej na granicy polsko-białoruskiej, co ma stanowić istotne jej wzmocnienie Okazją do podania tego komunikatu stała się konferencja prasowa podsumowująca funkcjonowanie strefy buforowej przy granicy z Białorusią. Wzięli w niej udział: wojewoda podlaski Jacek Brzozowski, rzecznik ministra spraw wewnętrznych i administracji Jacek Dobrzyński oraz przedstawicielki Straży Granicznej, Policji oraz Wojska Polskiego.

Podczas konferencji prasowej podsumowano, że o połowę spadła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej / Zdjęcie: MON

Przedmiotem umowy jest wzmocnienie istniejącego elektronicznego zabezpieczenia granicy państwowej poprzez zaprojektowanie i instalację dodatkowych kamer, lamp oświetlających teren oraz implementację systemu do automatycznego weryfikowania alarmów.

W ramach modernizacji bariery elektronicznej pojawi się również dodatkowe oświetlenie. Wykonawcą umowy jest spółka Telbud, która na wykonanie wszystkich zaplanowanych w ramach umowy prac otrzyma ponad 125 mln zł. Wszystkie prace mają zakończyć się w październiku 2024.

Strefa buforowa obowiązuje od 13 czerwca  i ma usprawnić działanie służ chroniących granicę. Taki stan rzeczy potrwa przez 90 dni na odcinku ok. 60 km granicy. Na  odcinku 44 km zakazano przebywania w pasie o szerokości 200 m. od granicy, a na 16 km w pasie o szerokości 2 km.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.