Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pierwsze strzelania duńskich PULS

Wojska lądowe, 08 lipca 2024

MO Danii poinformowało o przeprowadzonych 2 lipca 2024 pierwszych próbach ogniowych nowego zestawu rakietowego PULS. Testowe odpalenie odbyło się na poligonie Aksbjøl, a pocisk wystrzelony w kierunku Morza Północnego przeleciał 10 km i spadł do wody. Głowica pocisku nie była uzbrojona. Podczas trwającego cały dzień strzelania mierzono również poziom hałasu i emisji spalin, w szczególności oceniając ryzyko przedostawania się ich do kabiny, w której pracuje załoga. Dokładne pomiary wykonywano podczas odpalenia każdego pocisku. Do wiadomości publicznej nie podano informacji o jakichkolwiek problemach.

Duński PULS, podobnie jak systemy holenderskie, posadowiony został na ciężarówkach Tatra 815-7 Force 6x6 / Zdjęcie: MO Danii

Pierwsze zestawy artyleryjskie PULS dotarły do Danii około roku temu. Od tego czasu żołnierze duńskich wojsk lądowych i technicy z Defence Acquisition and Logistics Organization (DALO) ściśle współpracowali z przedstawicielami Elbitu, aby wpiąć wyrzutnie w tamtejszą architekturę. Przygotowania do próbnych strzelań trwały kilka miesięcy, obejmowały szeroko zakrojone planowanie i szkolenie z obsługi nowego systemu. Przeprowadzenie testów stało się możliwe po tym, gdy do Danii dotarły wszystkie sztuki i większość zamówionej amunicji.

Gen. bryg. Henrik Lyhne, zastępca dowódcy Hæren (duńskich wojsk lądowych), zauważył, że PULS działa zgodnie z przeznaczeniem i że duńskiej artylerii brakowało takiego systemu, który zapewnia zwiększone siłę i zasięg prowadzonego ognia. Podkreślił również elastyczność systemu, który może wystrzeliwać różne typy pocisków. Z kolei ppłk Henrik Gwilsom z DALO podkreślił wspólny wysiłek stojący za udanym testem, w który zaangażowany był Duński Pułk Artylerii, Elbit i DALO.

Kopenhaga systematycznie buduje potencjał artyleryjski. Rzecznik prasowy DALO powiedział, że 19 izraelskich ATMOS 2000 ma zostać dostarczonych od 1. do 4. kwartału 2024. 8 zestawów PULS dostarczono od 2. kwartału 2023 do 1. kwartału 2024. Pełna gotowość operacyjna tych drugich ma zostać osiągnięta w 2026. Oprócz wyrzutni i pakietu uzbrojenia, zamówienie obejmuje wozy dowodzenia i pojazdy transportowo-załadowcze (Izraelska artyleria w Danii, 2023-08-07).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.