Serbia aktywnie pracuje nad przyspieszonym przywróceniem do stanu zdatności do lotu 11 śmigłowców uderzeniowych Mil Mi-35P, które odkupiła od Dioíkisis Aeroporías Kýprou (DAK, wojsk lotniczych Cypru) w listopadzie 2023.
1 lipca br. zauważono, że jeden z nich wykonywał loty testowe na lotnisku przy zakładach Utva Avio Industrija, w Pančevo, około 18 km na północny wschód od Belgradu. Przyspieszone przywracanie zdatności do lotu floty Mi-35P należących do Ratno Vazduhoplovstvo i Protivvazduhoplovna Odbrana (RV i PVO, Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej) zapowiedział wcześniej prezydent Serbii Aleksandar Vučić, który w listopada ub. r. oznajmił, że pierwszych 6 śmigłowców ma zostać unowocześnionych do końca stycznia 2024, a pozostałe do lata 2024.
Jednak proces ten uległ opóźnieniu, co mogło wynikać z bardzo skomplikowanych procesów eksportu/importu do/z Federacji Rosyjskiej niektórych kluczowych podzespołów wymagających remontu generalnego, a także ze względu na czas potrzebny na zakup nowej awioniki i zespołów niezbędnych do modernizacji.
Serbskie Mi-35P miały przechodzić przegląd naprawczy po 5 latach lub 1000 h lotu, w zależności od tego, co nastąpi jako pierwsze. W służbie DAK flota ta przeszła trzy przeglądy naprawcze w Rosji, z których ostatni odbył się w 2018 w 419. Zakładzie Naprawy Samolotów w Sankt Petersburgu (419 ARZ).
Bieżące przeglądy i modernizacja Mi-35P wykonują zakłady Moma Stanojlović w Batajnicy, które uzależnione są w bardzo dużym stopniu od dostaw z Rosji, zwłaszcza jeżeli chodzi o remonty silników, pomp paliwa, elementów instalacji hydraulicznej, czy dostaw części zamiennych (zwłaszcza łopat wirnika nośnego i śmigła sterującego).
Oczekuje się, że po zakończeniu przeglądu naprawczego ex-cypryjskie Mi-35P, wyprodukowane w 2001, których gwarantowana przez producenta trwałość użytkowa wynosi co najmniej 25 lat, pozostaną w służbie RV i PVO co najmniej do 2036. Obecnie dysponują one 4 nowo wyprodukowanymi Mi-35M, które Serbia nabyła od Rosji w grudniu 2019 (Śmigłowcowe wzmocnienia Serbii, 2023-11-28).
Na podstawie informacji Igora Bożinovskiego