Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Patrioty dla ZEA i Kuwejtu

06 grudnia 2007

Zjednoczone Emiraty arabskie kupią 9 baterii (po 4 wyrzutnie) systemów przeciwlotniczych Patriot PAC-3 za ok. 9 mld USD, zaś Kuwejt dodatkowe pociski za 1,36 mld USD.

Kontrakty dla ZEA i Kuwejtu wpisują się w plany dozbrojenia państw regionu w związku z zagrożeniem ze strony Iranu, szczególnie ze strony jego rakiet balistycznych. Jedyny problem polega na tym, że o ile Patrioty doskonale radziły sobie ze Scudami, ich skuteczność wobec szybszych rakiet nowszych generacji nie została jeszcze zweryfikowana / Zdjęcie: Lockheed Martin

Amerykańska agencja bezpieczeństwa współpracy wojskowej poinformowała 4 grudnia o tych zamierzeniach Kongres, co jest oficjalnym wymogiem przy transakcjach eksportowych.

ZEA wystąpiły do rządu USA o sprzedanie 288 pocisków PAC-3, 216 pocisków PAC-2 Guidance Enhanced Missiles-T (GEM-T) oraz wyposażenia dla 9 baterii. Dotyczy to 10 radarów ze skanowaniem fazowym AN/MPQ-65, tyluż stanowisk dowodzenia AN/MSQ-104, 37 wyrzutni M-901 oraz systemów łączności, urządzeń pomocniczych i pojazdów. W umowie przewidziany jest również pakiet części zamiennych i szkolenie personelu. Całość została wyceniona na ok. 9 mld USD.

Z kolei Kuwejt wystąpił o zakup 80 pocisków PAC-3 i pakietu modernizacyjnego posiadanych systemów Patriot PAC-2. Dotyczy to 60 zestawów do modernizacji pocisków PAC-2 do wariantu GEM-T, 6 zestawów dla zmodernizowania radarów do najnowszego standardu REP III i urządzeń dodatkowych o łącznej wartości 1 363 mln USD.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.