Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

UKM-2000C dla Czechów i Słowaków?

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 06 maja 2010

W pierwszym dniu targów IDEB, na oficjalnym stoisku ministerstwa obrony Republiki Czeskiej, znalazł się polski karabin maszynowy UKM-2000C.

Słowacko-czeski zdalnie sterowany moduł uzbrojenia EVPU/VTUM Stavicin ZSRD-07 uzbrojony w karabin maszynowy PKT, obok, jako propozycja polski UKM-2000C / Zdjęcie: Remigiusz Wilk

UKM-2000C oferowany jest Czechom i Słowakom jako uzbrojenie zdalnie sterowanego modułu uzbrojenia ZSRD-07 rozwijanego wspólnie przez słowacki EVPU (Elektrotechnicky vyskumny a projektovy ustav) Nova Dubnica i czeski VTUVM (Vojensky Technicky Ustav Vyzbroje a Munice) Slavicin, część VOP-26 Sternberk. Pierwsze z tych przedsiębiorstw odpowiada za komponenty elektroniczne, drugie za mechaniczne i integrację całości. Standardowo ZSRD-07 dostosowany jest do rosyjskiego karabinu maszynowego PKT strzelającego amunicją 7,62 mm x 54R.

Na wystawie IDEB polska broń prezentowana była na oficjalnym stoisku ministerstwa obrony Republiki Czeskiej / Zdjęcie: Remigiusz Wilk

Zarówno Czesi, jak i Słowacy chcą wykorzystywać swoje moduły uzbrojenia na opancerzonych pojazdach patrolowych Iveco LMV M65E19WM zakupionych na potrzeby kontyngentu w Afganistanie, jednak pragną zastosować w nich konstrukcję do naboju 7,62 mm x 51 NATO. Początkowo sugerowano zakup belgijskich karabinów maszynowych FN MAG 58, jednak ich użycie wymagałoby przeróbki ZSRD-07 na prawostronny układ zasilania w amunicję.

Z inicjatywy polskiego Works11 na wystawę do Bratysławy trafił egzemplarz polskiego UKM-2000C z zasilaniem z prawej strony - jak broń rosyjska - ale dostosowanego do amunicji standardu Sojuszu Północnoatlantyckiego. Tym samym broń wpisuje się w wymagania zarówno armii czeskiej (wymagania około 40 sztuk), jak i słowackiej (zapotrzebowanie na 35 karabinów maszynowych).

Czołgowy karabin maszynowy UKM-2000C jest jedyną na rynku konstrukcją do amunicji 7,62 mm x 51 NATO z zasilaniem prawostronnym, co oznacza, że to naturalny zamiennik rozpowszechnionych rosyjskich PKT do naboju 7,62 mm x 54R / Zdjęcie: Grzegorz Franczyk

Dzięki temu konstrukcja produkowana w Zakładach Mechanicznych Tarnów (ZMT) mogłaby trafić nie tylko do wież polskich kołowych transporterów opancerzonych XC-360P Rosomak, ale również na pojazdy patrolowe południowych sąsiadów. Warto przypomnieć, że UKM-2000C oferowany jest w odmianach z zasilaniem prawostronnym i lewostronnym (UKM-2000CL).


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.