Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Baza za 92 mld rubli

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 07 maja 2010

Władimir Putin ujawnił, że nowa baza morska w Noworosyjsku będzie kosztować 92 mld rubli. Ma być gotowa za 10 lat.

Premier FR Władimir Putin poinformował, że całkowity koszt budowy nowej bazy morskiej w Noworosyjsku wyniesie 92 mld rubli podczas roboczego wyjazdu do tego miasta. Rząd wydzielił dotąd na prace budowlane 13,5 mld rubli.

W 2007 adm. Władimir Masorin, ówczesny dowódca Woejnno-morskowo fłota (WMF), podawał kwotę ponad dwa razy niższą. Nowa czarnomorska baza w Noworosyjsku miała jego zdaniem kosztować 40 mld rubli. Konieczność jej budowy wynikała z ograniczenia czasu przebywania rosyjskiej floty w Sewastopolu do 2017 (Rosja płaci za to rocznie 98 mln USD, rozliczając się dostawami gazu). Do tego roku miała być gotowa nowa baza.

Decyzję o budowie bazy morskiej w Noworosyjsku podjęto w latach 1990. Jednak przez wiele lat rozpoczęcie inwestycji wstrzymywano. Prace podjęto dopiero w 2005. Jeszcze w marcu 2010 rosyjskie media donosiły, że budowa napotyka na wiele przeszkód. Brakowało fachowców, a finansowanie ograniczono z powodu kryzysu. Gdy Ukraina zgodziła się na przedłużenie stacjonowania okrętów Floty Czarnomorskiej WMF w Sewastopolu do 2042 wydawało się, że projekt ostatecznie upadnie. Decyzja Putina jest więc sporym zaskoczeniem.

W br. ma zakończyć się pierwszy etap prac budowlanych. Do 2016 ma potrwać etap drugi, a do 2020 trzeci. Dotąd wybudowano 3 nabrzeża, prace wyposażeniowe trwają na 8 ha, budowane są falochrony. Wszystkie prace głębinowe mają zakończyć się w 2011.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.