Ministerstwo Sił Zbrojnych Francji poinformowało, że 12e régiment de cuirassiers (12. Pułk Kirasjerów) d’Olivet (Loiret) i 1er régiment de chasseurs d’Afrique (1. Afrykański Pułk Myśliwski) de Canjuers (Var) otrzymały wyremontowane i zmodernizowane czołgi Lecrec XLR. Dostawa pozwoli 1. RCA na rozpoczęcie nowego rozdziału w misji szkolenia dowódców i strzelców pułków kawalerii pancernej.
Zakres modernizacji czołgów Leclerc realizowanej w połowie okresu ich eksploatacji jest znany od dawna. To m.in. wzmocniona ochrona przed improwizowanymi urządzeniami wybuchowymi, minami i pociskami, modernizacja systemu kierowania ogniem, integracja z systemem łączności i sterowania SCORPION poprzez instalację stacji radiowej CONTACT i systemu informacji bojowej SCORPION, a także eliminacja wielu przestarzałych komponentów czołgu. Niektóre systemy mają zostać dostarczone później, np. zdalnie sterowany moduł T2B zaprojektowany przez belgijski FN Herstal, który ma zostać zintegrowany z końcem 2025. Od 2028 mają być instalowane – na podstawie odrębnego kontraktu – nowe przyrządy celownicze dla dowódcy i działonowego.
Ustawa o planowaniu obronnym przewiduje renowację 160 czołgów Leclerc do końca 2030, co oznacza, że pierwotny cel, wynoszący 200 odnowionych wozów, powinien zostać zrealizowany w 2035. Jak podaje Ministerstwo Sił Zbrojnych, 15 z 21 czołgów planowanych do dostawy w 2024 trafiło już do odpowiednich formacji. Uzupełniły one 13 zmodernizowanych Leclerców dostarczonych w latach 2022 i 2023.
Renowacja czołgu Leclerc pozwoli mu pozostać w służbie do czasu przyjęcia do uzbrojenia przyszłego systemu walki lądowej, czyli MGCS – dodało w komunikacie Ministerstwo Sił Zbrojnych. Jak dotąd dwie transze po 50 odnowionych czołgów zostały zamówione od producenta, KNDS France. Trzecia partia, obejmująca 100 wozów powinna zostać zamówiona jeszcze w tym roku.