Wczoraj, 29 listopada 2024, w Wojskowej Akademii Technicznej miało miejsce otwarcie Centrum Robotów Mobilnych. Pozwoli ono osiągnąć jeszcze wyższą jakość badań i edukacji w obszarze systemów bezzałogowych. Ma też stać się polską wizytówką w NATO jako jedno jedno z Centrów Testowych Akceleratora Innowacyjności NATO DIANA.
O nowy budynek szkolno-laboratoryjny wraz z poligonem testowym wzbogacił się Instytut Robotów i Konstrukcji Maszyn Wydziału Inżynierii Mechanicznej WAT należący do elitarnego grona Centrów Testowych NATO DIANA. Centrum będzie rozwijać kompetencje w zakresie bezzałogowych systemów lądowych budowanych w tym instytucie od ponad pięćdziesięciu lat.
Centrum Robotów Mobilnych stanowi znaczące poszerzenie możliwości badawczych oraz dydaktycznych Wojskowej Akademii Technicznej w zakresie wojskowych, ale i komercyjnych robotów mobilnych.
– Wojsko potrzebuje coraz więcej oficerów, dobrze wykształconych młodych ludzi, którzy rozumieją swoją rolę szerzej, niż klasycznie. Jeśli będą przygotowani do nowych wyzwań, jeśli będą posługiwać się nowymi technologiami, tym większe nasze bezpieczeństwo. Ta inwestycja służy właśnie pozyskiwaniu takich zdolności dla polskiej armii – powiedział Stanisław Wziątek, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej.
W Centrum Robotów Mobilnych będą się m.in. szkolić podchorążowie, którzy w przyszłości zostaną oficerami Wojsk Inżynieryjnych.
Centrum wychodzi naprzeciw rosnącym potrzebom wojska w zakresie kształcenia kadr wyspecjalizowanych w technicznych i taktycznych aspektach działań z wykorzystaniem systemów bezzałogowych. W nowo powstałym budynku znajduje się kilka laboratoriów badawczo-dydaktycznych. Ich wyposażenie umożliwia prowadzenie badań naukowych, prac badawczo-rozwojowych i dydaktyki.
Infrastruktura techniczna pozwala na przekazywanie studentom wiedzy praktycznej. W multimedialnej auli na 150 osób prowadzone będą zajęcia dydaktyczne i organizowane wydarzenia naukowe oraz warsztaty w formule stacjonarnej i zdalnej.
Wyposażenie laboratoryjne Centrum Robotów Mobilnych pozwala prowadzić badania nie tylko całych systemów bezzałogowych, ale i manipulatorów, interfejsów człowiek-maszyna i systemów funkcjonalnych, służących budowie świadomości sytuacyjnej i akcyjnej, lokalizacji, teleoperacji, nawigacji i detekcji. W środowisku wirtualnego pola walki można nie tylko uczyć żołnierzy taktyki, organizacji i dowodzenia, ale również testować różne warianty działań z wykorzystaniem robotów, włączając w to formacje w postaci ugrupowania i roju.
Do Centrum Robotów Mobilnych należy również poligon testowy. Na jego terenie znajdują się tory i przeszkody do badania mobilności oraz roboczych możliwości bezzałogowych systemów lądowych, a także ich układów. Prowadzone na poligonie testy i badania można bezpiecznie obserwować z dużego, dwupoziomowego, przeszklonego tarasu (Inwestycje w WAT, 2024-07-24, AU MON poszukuje robotów rozpoznawczych, 2024-01-31).