Polska uzyskała zgodę Departamentu Stanu na zakup poprzez procedurę FMS mobilnych radiolokacyjnych systemów wspomagania lądowania GCA-2000. Potencjalna transakcja została oszacowana na maksymalnie 105 mln USD (420 mln PLN).
Jak wynika z komunikatu DSCA, polski rząd wysłał zapytanie dotyczące zakupu niesprecyzowanej liczby systemów GCA-2000 wraz z radiostacjami UHF, interrogatorami AN/UPX, sprzętem do radionawigacji i testowym. Ponadto amerykańska zgoda obejmuje części zamienne i eksploatacyjne, gwarancje, dokumentację, publikacje, szkolenie personelu. Całość uzupełnia wsparcie inżynierskie, techniczne i logistyczne.
Systemy GCA-2000 mają się przyczynić do zwiększenia bezpieczeństwa ruchu lotniczego i efektywności świadczenia usług lotniczych. Głównym dostawcą sprzętu ma być L3Harris. Mobilna odmiana radarów pozwoli na ich użycie poza stałymi miejscami stacjonowania jednostek lotnictwa SZ RP, wspierając m.in. operacje z Drogowych Odcinków Lotniskowych.
Warto przypomnieć, że Polska zakupiła już ok. 14 systemów tego typu. Ostatnie zamówienie złożono w grudniu 2012 na 9 stacji. Były to radary w odmianie kontenerowej, przeznaczone do rozmieszczenia na lotniskach należących do Sił Zbrojnych RP. Wówczas ich dostawcą było ITT Exelis (Wojskowe lotniska coraz bezpieczniejsze, 2017-01-02).