Dziś, 5 listopada o 02:18 czasu moskiewskiego z platformy 1C kosmodromu Wostocznyj wystartowała rakieta nośna Sojuz-2.1b z blokiem przyspieszającym Friegat. Na jej pokładzie znajdowały się 2 satelity heliogeofizyczne Ionosfiera-M oraz 53 małe satelity rosyjskie i zagraniczne. Rakieta działała normalnie, górny stopień oddzielił się od jej trzeciego stopnia i rozpoczął rozmieszczanie satelitów na zaplanowanych orbitach. W pierwszej kolejności oddzieliły się satelity Ionosfiera-M nr 1 i nr 2. Trafiły one na zaplanowane orbity.
Sonda kosmiczna Ionosfiera-M przeznaczona jest do obserwacji zjawisk fizycznych powstających w jonosferze Ziemi w wyniku aktywnych oddziaływań naturalnych i antropogenicznych, zmian w czasoprzestrzennej strukturze jonosfery, zaburzeń pól elektromagnetycznych, składu atmosfery i rozkład ozonu w jej górnych warstwach, a także monitorowanie sytuacji radiacyjnej. Satelity Ionosfiera-M nr 1 i nr 2 są częścią pierwszego w Rosji kosmicznego systemu monitorowania sytuacji heliogeofizycznej Ionozond, stworzonego przez Roskosmos w interesie Rosyjskiej Akademii Nauk i Roshidromieta. Wyniesienie na orbitę dwóch kolejnych sond – Ionosfiera-M nr 3 i nr 4, planowane jest na rok 2025. Satelity tego typu projektuje i buduje Korporacja WNIIEM wchodząca w skład Roskosmosu.
Dzisiejsza misja była 72. lotem Sojuza-2.1b i 121. w historii użyciem bloków rodziny Friegat. Producentem rakiety nośnej Sojuz-2.1b jest Centrum Rakietowo-Kosmiczne Progriess, a górny stopień Friegat buduje NPO im. S.A. Ławoczkina.