Polska i Szwecja wczoraj, 28 listopada 2024, podpisały nowe porozumienie o strategicznym partnerstwie. Doszło do niego podczas wizyty premiera Donalda Tuska ze swoim szwedzkim odpowiednikiem Ulfem Kristerssonem. Współpraca dotyczyć będzie m.in. obrony, bezpieczeństwa, wspierana Ukrainy, rozwoju gospodarki i walki z nielegalną migracją. Wcześniejsze porozumienie tego typu zostało zawarte w 2011.
Porozumienie wynika ze wzrostu napięć geopolitycznych i zmian stosunków międzynarodowego, w tym członkostwem Szwecji w NATO. Dotyczyć będzie rządy, przedsiębiorstwa, ośrodki analityczne i instytucje badawcze. Jak głosi oficjalny komunikat, porozumienie obejmuje kilka obszarów:
- Bezpieczeństwo i obrona – Polska i Szwecja będą współdziałać na rzecz wspierania obrony w regionie Morza Bałtyckiego, a także dążyć do wzmocnienia obecności militarnej sojuszników na wschodniej flance NATO. Chodzi również o zwalczanie agresywnych działań Rosji oraz przeciwdziałanie jej zdolności do destabilizacji przestrzeni europejskiej.
- Wspieranie Ukrainy i Partnerstwa Wschodniego – Warszawa i Sztokholm będą pomagać Ukrainie na drodze do pełnej integracji euroatlantyckiej, a także wspierać jej prawo do samoobrony. Współpraca dotyczyć będzie także szkolenia wojsk oraz wzmacniania ukraińskiego potencjału produkcyjnego w dziedzinie obronności. Oba kraje mają również kontynuować wsparcie dla sił demokratycznych i społeczeństwa obywatelskiego Białorusi, w tym dla niezależnych mediów i obrońców praw człowieka.
- Migracje i bezpieczeństwo zewnętrznej granicy UE – Polska i Szwecja będą współdziałać w celu zwiększenia liczby powrotów oraz zapobiegania nielegalnej migracji. Chodzi także o zachowanie strefy Schengen, przy jednoczesnym utrzymaniu bezpieczeństwa granic zewnętrznych UE na najwyższym poziomie.
- Współpraca handlowa, inwestycyjna i gospodarcza – oba kraje będą zacieśniać relacje handlowe i biznesowe oraz współpracę gospodarczą. Warszawa i Sztokholm zorganizują także specjalny szczyt biznesowy w drugiej połowie 2025 w Szwecji, a w 2026 w Polsce. Tematem będzie zwiększenie konkurencyjności, innowacje, czysta energia i cyfryzacja.
- Energetyka, klimat i środowisko w regionie Morza Bałtyckiego – Polska i Szwecja będą rozwijać współpracę między instytucjami zajmującymi się budową nowych instalacji jądrowych, a także pobudzać rozwój zielonych technologii. Oba państwa mają również działać na rzecz zrównoważonego gospodarowania zasobami naturalnymi, promowania gospodarki o obiegu zamkniętym oraz budowania odporności na katastrofy naturalne.
Dzień przed podpisaniem porozumienia w Szwecji odbył się szczyt szefów rządów państw nordyckich, bałtyckich i Polski.