Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Z ziemi i z powietrza

Komentarze, 30 grudnia 2024

W każdym numerze Skrzydlatej Polski publikujemy wiele zdjęć. Opisywanie statków powietrznych i wydarzeń lotniczych bez zdjęć byłoby trudne, a nawet niemożliwe. Co miesiąc musimy wybierać najlepsze fotografie z tych, które przesyłają nam autorzy artykułów – z Polski i zagranicy. Nasi graficy wykorzystują je potem, by najlepiej zilustrować publikowane teksty. Część nie mieści się na łamach i zwykle idzie w zapomnienie.

Wiele fotografii nie dostaje jednak nawet takiej szansy, bo nie dociera do Redakcji. A szkoda, bo zdjęcia często są dziełami samymi w sobie. I warto poświęcić im specjalną uwagę. Nasze łamy mają ograniczoną pojemność, ale dla najlepszych z najlepszych miejsce musi się znaleźć.

Dlatego – wzorem wielu innych redakcji – polskich i zagranicznych, postanowiliśmy zorganizować konkurs na najlepsze zdjęcia. W naszym przypadku – polskie i lotnicze. Nad dokładnym regulaminem dopiero pracujemy, ale o podstawowych założeniach możemy już napisać.

Planujemy tylko dwie kategorie zdjęć konkursowych: te wykonywane z ziemi, i te rejestrowane z powietrza. Na każdym muszą być jednak elementy lotnicze (nawet najpiękniejsze krajobrazy bez samolotu czy balonu nie wystarczą). W drugiej z proponowanych kategorii zdjęcia będą mogły być wykonywane za pośrednictwem bezzałogowców.

Będziemy przyjmować tylko zdjęcia w formie elektronicznej. Nie będą one mogły być wcześniej poddawane deformacjom i montażom. Dopuszczalne będzie jedynie kadrowanie i proste metody obróbki, jak rozjaśnianie czy zmiana kontrastu. W przypadku wątpliwości będziemy prosić autora o dostarczenie oryginalnego pliku przed jakąkolwiek obróbką.

Fotografie będzie można przesyłać tylko na utworzoną w tym celu skrzynkę e-mail. Na naszym portalu altair.com.pl utworzymy specjalną podstronę z wszystkimi niezbędnymi informacjami, w tym Regulaminem Konkursu, wymaganiami technicznymi i sposobem oceny. Planujemy, że powstanie ona najpóźniej w kwietniu 2025.

W konkursie będą mogli wziąć udział wszyscy pełnoletni obywatele naszego państwa. Uczestnicy konkursu będą musieli podać podstawowe dane identyfikacyjne (oczywiście zapewnimy przestrzeganie przepisów obowiązujących w zakresie ich ochrony) i złożyć oświadczenie o autorstwie zdjęcia oraz zgodzić się na jego publikację lub pokazanie na specjalnej wystawie. Nie będą oceniane prace anonimowe.

Każdy uczestnik konkursu będzie mógł zgłosić tylko kilka zdjęć (zapewne 3 lub 5). Będzie więc sam musiał dokonać wstępnej selekcji. Oceniane będą jedynie prace wykonane w roku bieżącej edycji konkursu.

Będą oczywiście nagrody. Nagrodzimy po kilka zdjęć w każdej kategorii. Najlepsze zdjęcia zostaną opublikowane, za co ich autorzy otrzymają specjalne honoraria, w wysokości nawet kilku tysięcy złotych (dokładne kwoty podamy później). Wypłaci je Wydawnictwo, które pokryje także podstawowe podatki. Będziemy się też starać o pozyskanie fundatorów nagród specjalnych. Ile ich będzie i w jakiej wysokości – na razie trudno przewidzieć.

Jury konkursu będą stanowić członkowie Redakcji i współpracujący z nami fotografowie. Jurorzy nie będą znać tożsamości autorów prac. Ocena będzie dwustopniowa. W pierwszej fazie zdjęcia będą oceniane zdalnie. Do finału wejdą te, które uzyskają najwięcej punktów. Finałowe prace będą oceniane na spotkaniu jurorów, zorganizowanym w ostatnich miesiącach roku w Redakcji.

Oficjalne wręczenie nagród, połączone z wystawą, ma odbywać się na Balu Lotników i Polskiej Obronności. Mamy nadzieję, że za naszą granicą skończy się wreszcie wojna, co pozwoli na powrót do jego organizowania. Przypominam, że Bale odbywają się zwyczajowo w ostatnią sobotę karnawału.

Jeśli macie jakieś uwagi, które możemy uwzględnić na tym etapie organizacji konkursu, prosimy o korespondencję. Najlepiej wysłać ją na adres e-mail: altair@altair.com.pl. Przyjmujemy też listy tradycyjne na adres Redakcji. W obu przypadkach prosimy o dopisek Konkurs Fotografii Lotniczej.

Następne, już finalne informacje o konkursie planujemy opublikować w marcowym wydaniu Skrzydlatej Polski.

 

Tomasz Hypki


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2025 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.