Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pierwsza wpadka Mi-17 w Ameryce Łacińskiej

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 28 maja 2010

Minister obrony Argentyny - Nilda Garre poinformowała, że zrywa umowę z Rosjanami na dostawę 6 śmigłowców Mi-17. Podała ona także, że wstrzymała płatności dla Rosoboronoexportu.

Rosoboronoexport miał być głównym dostawcą śmigłowców Mi-17 dla wojsk lotniczych Argentyny. Powodem decyzji zdenerwowanej i zirytowanej Nildy Garre stały się kłótnie z Moskwą na temat offsetu towarzyszącego sprzedaży.

Argentyna postanowiła odrodzić swój przemysł lotniczy w porozumieniu z Brazylijczykami i w związku z tym każda dostawa zagranicznego sprzętu lotniczego traktowana ma być jako impuls odnawiający własną bazę techniczną. Poważne różnice zdań podczas precyzowania warunków kontraktu kompensacyjnego i stanowcze stanowisko argentyńskiego resortu obrony spowodowały kryzys w negocjacjach z Rosjanami. 6 Mi-17 - śmigłowców wyposażonych w rampy załadunkowe i specjalny zestaw zimowego wyposażenia miała być przeznaczona dla argentyńskich wojskowych stacji antarktycznych i wypraw polarnych. Odbiór pierwszej dwójki śmigłowców planowano 2011, całość zamówienia argentyńskiego miała zostać zrealizowana do 2013.

Taka sytuacja sprawia, że 6 nowych, poszukiwanych Mi-17 wchodzi na rynek dostaw międzynarodowych i będzie oferowanych potencjalnym zagranicznym klientom. Być może także Polsce poprzez pośredników...

Jest to pierwsza wpadka doskonale do tej pory notowanych Mi-17 i korporacji Rosobroronexport w Ameryce Łacińskiej. Warto przypomnieć, że rosyjskie śmigłowce weszły przebojem na rynki zbrojeniowe takich wybitnie proamerykańskich państw regionu, jak Chile, czy Kolumbia.

Na podstawie informacji Santiago Rivasa


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.