Przewodniczący litewskiej Komisji ds. bezpieczeństwa narodowego i obrony Giedrimas Jeglinskas poinformował media, że jego zdaniem włączenie do obowiązkowego poboru kobiet jest nieuniknione. Swoje poparcie dla tego pomysłu – choć w dalszej przyszłości – wyraził również były minister obrony Litwy Laurynas Kasinas.
Dyskusje na Litwie w sprawie poboru kobiet są na razie na wczesnym etapie. Wypowiedzi na ten temat wysokich przedstawicieli sektora bezpieczeństwa pokazują jednak rosnące potrzeby sił zbrojnych i stanowią sondowanie nastrojów przed ewentualnym podjęciem takiej decyzji w przyszłości.
W tym roku Litwini planują powołanie do obowiązkowej służby wojskowej 3,9 tys. osób, a także kilkuset studentów, którzy mogą przejść kursy oficerskie. Służba poborowych (przywrócona w 2015) trwa 9 miesięcy. Obowiązek poboru omija studentów szkół wyższych, lecz w ich przypadku możliwe będzie powołanie po zakończeniu edukacji i ukończeniu 26 roku życia. Dobrowolnie do służby mogą się natomiast zgłaszać mężczyźni i kobiety w wieku od 18 do 38 lat.
Duże potrzeby Lietuvos kariuomenė (litewskich sił zbrojnych) wynikają ze współczesnych i przyszłych zagrożeń. Z tego powodu Wilno podjęło się ambitnego projektu budowy dywizji sił zbrojnych. Dla realizacji tego kroku konieczne jest jednak ukompletowanie istniejących jednostek wojskowych i sformowanie nowych, co wymaga tysięcy dodatkowych żołnierzy (Wilno potwierdza zakup Leopardów 2A8, 2024-12-17).