Minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski odpowiedział na interpelację Posłów i Posłanek na Sejm z dnia 30 grudnia 2024. Z odpowiedzi wynika, że polski przemysł obronny z Polską Grupą Zbrojeniową na czele prowadzi rozmowy z General Dynamics Land Systems dotyczące czołgów M1 Abrams.
W dokumencie można przeczytać, że jednym z omawianych obszarów jest utworzenie w Wojskowych Zakładach Mechanicznych Regionalnego Centrum Wsparcia (RSC, Regional Support Center) dla czołgów Abrams. Drugim obszarem rozmów z amerykańskim koncernem jest możliwość wspólnej produkcji dodatkowych czołgów M1A2 Abrams dla Sił Zbrojnych RP.
Trwają również rozmowy dotyczące zabezpieczenia zespołów napędowych dla bwp Borsuk. W tym przypadku WZM miałyby kooperować z Hutą Stalowa Wola. Poznańskie zakłady mogą wnieść posiadane kompetencje w obszarze zespołów napędowych i ich obsługi technicznej.
Rozmowy w sprawie produkcji Abramsów w Polsce mogą oznaczać zainteresowanie Polski dalszymi zakupami tych czołgów w przypadku fiaska negocjacji z Koreańczykami. Mimo zapowiedzi resortu obrony do końca 2024 nie udało się podpisać umowy na kolejną transzę czołgów K2, które miały być współprodukowane przez polski przemysł.
Do tej pory Polska odebrała 144 czołgi Abrams spośród 366 zamówionych. 116 z nich to używane M1A1 FEP, natomiast na początku tego roku do naszego kraju trafiła pierwsza dostawa 28 najnowszych M1A2 SEPv3. Utworzenie RSC powinno usamodzielnić Polskę w zakresie obsługi i zabezpieczenia eksploatacji tych wozów (Najnowsze Abramsy już w Polsce, 2025-01-20).