Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Eurosatory 2010: FELIN powołany do służby

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 15 czerwca 2010

Francuskie Ministerstwo Obrony ujawniło na Eurosatory, że 27 mają agencja zamówień wojskowych (Direction générale de l'armement - DGA) dostarczyła do Wojsk Lądowych Francji (Armée de terre) pierwszych 90 zestawów wyposażenia osobistego żołnierza przyszłości systemu FELIN.

</span>Z  dniem 27 maja 2010 rozpoczął się proces wprowadzania systemu  wyposażenia żołnierza piechoty FELIN do wyposażenia francuskich Wojsk  Lądowych. Pierwsza partia licząca 90 egzemplarzy zestawu została  dostarczona do Szkoły Piechoty / Zdjęcie: Adam Dubiel

Całkowita liczba zamówionych egzemplarzy systemu FELIN (Fantassin ŕ Équipements et Liaisons Intégrés) liczy 22 588 sztuk. Pierwsza partia zakupionych zestawów trafiła do Szkoły Piechoty (Ecole d'infanterie) w Montpellier, gdzie służą szkoleniu instruktorów, którzy mają pomóc wdrażać system do wyposażenia francuskich sił zbrojnych. Pierwszą jednostką bojową, która je otrzyma poczynając od września będzie 1 pułk piechoty (1 Régiment d'infanterie) z Sarrebourga, a następnymi użytkownikami systemu będą żołnierzy piechoty górskiej z 13 batalionu szaserów alpejskich (13 Bataillon de chasseurs alpins) z Chambéry. Harmonogram dostaw zakupionych zestawów FELIN przewiduje wyposażenia w nie co roku czterech pułków piechoty, tak, żeby cały proces ich wdrażania do użytku zakończył się w 2015. FELIN jest rozwijany przez Sagem (grupa SAFRAN), wespół z 25 podwykonawcami z Europy, których lista obejmuje takie framcuskie firmy jak Nexter, Thales, RTD, ELNO, MSA Gallet.

FELIN, tak jak inne podobne mu systemy żołnierza przyszłości, ma zadanie znacząco zwiększyć efektywność działań bojowych piechurów poprze poprawę ich ochrony osobistej, skutecznego wykorzystania broni, prowadzenia obserwacji, komunikacji, świadomości sytuacyjnej, mobilności. W tych celach wykorzystuje m. in. wpiecie jego użytkownika w sieciocentryczną przestrzeń informacyjną pola walki. Zestaw składający się na system obejmuje całość rynsztunku, w tym umundurowanie, kamizelkę ochronną i oporządzeniową, ubiór chroniący przed oddziaływaniem bronią NBC, zintegrowane ze sobą narzędzia celowania i obserwacji optoelektronicznej, środki łączności i przesyłu danych, system nawigacji satelitarnej, komputer zarządzający całą architekturą elektroniczną systemu i akumulatorowe źródło zasilania. Przykładem możliwości optoelektroniki systemu FELIN są wyniki badań przeprowadzonych w 2009, według których zasięg prowadzenia skutecznego ognia z karabinka FAMAS wpiętego w zestaw FELIN wzrósł o 70% przy strzeleniu przy świetle dziennym (500m zamiast 300 m) i aż o 160% w nocy (zwiększenie zasięgu do 400 m z 150 m).

</span>Kamizelka  ochronna zestawu FELIN w konfiguracji przedstawionej na Eurosatory 2010  może budzić zdziwienie konstrukcją pełną rozwiązań niespotykanych w  innych współczesnych wzorach tego wyposażenia dominujących na świecie.  Przykładem takiej osobliwości jest zestaw paneli z twardymi wkładami  balistycznymi, które nie są integralną częścią poszycia kamizelki, ale  są do niej doczepiane... / Zdjęcie: Adam Dubiel

Najnowsza postać systemu FELIN jest prezentowana na Eurosatory 2010. Tym co może zwrócić w nim uwagę jest nieszablonowo zaprojektowana postać jego podsystemu - zintegrowanego zestawu ochrony osobistej i oporządzenia. Konfiguracja tego systemu ochronno-oporządzeniowego ukazana na paryskiej wystawie ukazuje bowiem szereg intrygujących osobliwości. Detale konstrukcji kamizelki ochronnej ignorują najnowsze trendy panujące w tego rodzaju wyposażeniu i stanowią kontynuację tradycji specyficznych i wątpliwie użytecznych rozwiązań z jakich znane jest francuskie wojskowe oporządzenie. Przykładem na to jest chociażby poszycie kamizelki ochronnej uszyte z tkaniny mundurowej, a nie z trwalszych i bardziej odpornych na uszkodzenia materiałów technicznych powszechnie wykorzystywanych w świecie w tym zastosowaniu, które jednocześnie użyto jako wzmocnienie elementów munduru systemu FELIN. Podstawowa kamizelka balistyczna jest wypełniona miękkim materiałem balistycznym i mieści twardą płytę kuloodporną chroniącą plecy. Natomiast komponent twardych wkładów kuloodpornych osłaniający przód ciała żołnierza jest już osobny i doczepiany do kamizelki zamkami błyskawicznymi, a składa się z trzech elementów (modułów) osłaniających przód korpusu, dół brzucha i szyję. Wnętrze kamizelki wyłożone jest siatką dystansową, która nie jest przyszyta na stałe co jest już standardem w większości nowoczesnych kamizelek tego typu, ale doczepiano ją taśmami samosczepnymi. Te i inne detale kamizelki ochronnej i oporządzeniowej sprawiają, że ciężko oglądać je bez uczucia silnego zdziwienia. Tym większego, że jest platformą dla systemu żołnierza przyszłości, a rozwiązania w niej zastosowane trudno uznać za bezsprzecznie przyszłościowe, albo sprawdzone (a co ciekawe, żołnierze francuskiego kontyngentu w Afganistanie mają w wyposażeniu kamizelki ochronne CIRAS amerykańskiej firmy Eagle Industries).

</span>... za pomocą dwóch zamków błyskawicznych (na zdjęciu panel z jednej strony odpięty, odchylony na bok i odwrócony). / Zdjęcie: Adam Dubiel


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.