11 kwietnia 2025 w St. Petersburgu odbyła się narada na temat Strategii rozwoju Marynarki Wojennej do roku 2050. Przewodniczył jej prezydent Rosji Władimir Putin. W naradzie uczestniczył także minister przemysłu i handlu Anton Alichanow, minister finansów Anton Siłuanow, dowódca WMF Aleksandr Moisiejew, prezes WTB Bank Andriej Kostin oraz dyrektor generalny OSK (korporacji budowy okrętów) Andriej Puczkow.
Otwierając naradę W. Putin stwierdził, że tutaj, w Sankt Petersburgu, w historycznej stolicy marynarki wojennej Rosji nad Bałtykiem, rozważymy kwestie związane ze wzmocnieniem i rozwojem WMF, zdefiniujemy szereg priorytetowych zadań na przyszłość i przyjrzymy się rozwojowi budownictwa okrętowego w najszerszym tego słowa znaczeniu. [...] Marynarka Wojenna odgrywała i nadal odgrywa kluczową rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa Rosji oraz w ochronie jej interesów na Oceanie Światowym. Zarówno dziś, jak i w przyszłości nasze okręty muszą być zdolne do efektywnego rozwiązywania całego szeregu zadań. W ostatnich latach realizujemy szeroko zakrojony program modernizacji Marynarki Wojennej. W rosyjskich stoczniach – od Kaliningradu po Władywostok – trwają seryjne prace nad okrętami nawodnymi i nowymi rakietowymi okrętami podwodnymi, w tym najnowszymi projektami Borej-A i Jasień-M. W ciągu ostatnich 5 lat zbudowano 49 okrętów różnych klas, a od 2020 do 2024 do dnia dzisiejszego do WMF wprowadzono 4 strategiczne okręty podwodne projektu Borej-A i cztery wielozadaniowe okręty podwodne projektu Jasień-M.
Dynamika zmieniającej się sytuacji na świecie, pojawianie się nowych wyzwań i zagrożeń, szybka rewolucja technologiczna i cyfrowa, robotyzacja i powszechne wprowadzanie systemów bezzałogowych – wszystko to wymaga ukształtowania nowego wizerunku WMF. W tym kontekście istotne jest określenie perspektywicznych charakterystyk i zrównoważonego składu floty oraz ocena możliwości potencjału naukowego i produkcyjnego w zakresie projektowania i budowy nowych okrętów i jednostek pomocniczych. Konieczne jest systematyczne i konsekwentne rozwijanie wszystkich komponentów Marynarki Wojennej. Mam na myśli podwodne i nawodne grupy okrętów, lotnictwo morskie, nadbrzeżne oddziały rakietowe i artyleryjskie, a także sprzęt wsparcia. [...] Oczywiście jednym z priorytetowych zadań jest wzmocnienie krajowej floty w kluczowym segmencie strategicznych sił jądrowych, które są najważniejszą gwarancją bezpieczeństwa Rosji i utrzymania globalnej równowagi. W tym kontekście chciałbym zauważyć, że obecnie udział nowoczesnego uzbrojenia i sprzętu w morskich strategicznych siłach jądrowych Rosji wynosi już 100 procent.
Należy kontynuować i zwiększać produkcję seryjną nowoczesnych okrętów różnych klas. Muszą być one wyposażone w zaawansowaną technologię, w tym broń o wysokiej precyzji i hipersoniczną, systemy robotyczne, a także mieć nowe systemy sterowania, rozpoznania, łączności, radary, hydroakustykę i nawigację. W ciągu najbliższej dekady na budowę nowych okrętów i jednostek Marynarki Wojennej przeznaczono 8 bilionów 400 miliardów rubli (ok. 380 mld PLN). Środki te muszą zostać uwzględnione przy kształtowaniu państwowego programu zbrojeń. Przed spotkaniem odbyliśmy rozmowę z ministrem finansów. To jest kwestia zasadnicza, te środki są zapewnione. Jednocześnie należy obiektywnie ocenić możliwości przemysłu stoczniowego, narzędziowego, obrabiarkowego i innych pokrewnych gałęzi przemysłu.
Osobnym, fundamentalnym tematem dla jakościowego rozwoju floty zarówno dziś, jak i w przyszłości, jest rozwój i produkcja krajowych okrętowych bezzałogowych systemów latających i morskich systemów robotycznych, a także seryjna produkcja bezzałogowych jednostek podwodnych i nawodnych. Wszystkie te systemy, działające w powietrzu, pod wodą i na powierzchni morza, muszą być ściśle zintegrowane w jeden kompleks rozpoznawczo-uderzeniowy, powiązany z naszą grupą satelitarną.