Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Iron Dome gotowy do służby

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 20 czerwca 2010

Podczas Eurosatory Rafael Advanced Defence Systems pokazał po raz pierwszy publicznie jedną z pierwszych seryjnych wyrzutni systemu przeciwrakietowego i przeciwlotniczego bardzo krótkiego zasięgu Iron Dome.

</span>Pierwsze bojowe odpalenia systemu Iron Dome realizowane podczas ostatecznych testów miały miejsce na początku 2010. Obecnie załogi wojsk lotniczych Izraela (Heyl Ha'Avir) zostały już przeszkolone i oczekują przejęcia wystawianej w Paryżu wyrzutni, noszącej już oznaczenia tego rodzaju wojsk

System Iron Dome przeznaczony jest przede wszystkim do ochrony obiektów przed atakami z użyciem 122-mm niekierowanych pocisków rakietowych, 120-mm pocisków moździerzowych i 152/155-mm pocisków artyleryjskich. Iron Dome może być także wykorzystany do zwalczania statków powietrznych (w tym śmigłowców i bsl). Jego opracowanie zostało zainicjowane w styczniu 2008 na zlecenie ministerstwa obrony Izraela.

</span>Cena jednego pocisku Tamir systemu Iron Dome - wyposażonego w zapalnik zbliżeniowy, aktywną głowicę naprowadzającą, korygowaną sygnałami z ziemi (up-link) - wynosi ok. 100 tys. USD, tyle ile znanego dobrze w Polsce ppk Spike-LR

W ramach przygotowań do opracowania uznano, iż tylko technologia rakietowa zapewnia wystarczający poziom niezawodności, skuteczności i szybkości działania dla zapewnienia oczekiwanego poziomu ochrony miast i innych obiektów przed atakami terrorystycznymi i w przypadku konfliktu zbrojnego. Proponowane alternatywne rozwiązania, w tym oparte o technologie laserowe uznano za zbyt mało rozwinięte i przede wszystkim za zbyt zawodne i drogie.

</span>Nieprawdziwe okazały się - przynajmniej w obecnym momencie - wcześniejsze sygnały o zaproponowaniu Polsce także systemu średniego zasięgu opartego o pociski rakietowe Stunner, opracowane przez Rafaela wraz z Raytheonem (dla systemu David's Sling i kompatybilnego z systemem Patriot, w którym w ofercie Raytheona ma na niektórych rynkach zastąpić 4-6 razy droższy pocisk Lockheed Martin PAC-3). Stunner nie mógł być przedmiotem odpowiedzi Rafaela i SIBAT, jako że taka oferta musi być zaakceptowana przez rząd USA. David's Sling o zasięgu do 170 km ma być w służbie Heyl Ha'Avir w 2013

Jedna wyrzutnia, wpięta w sieciocentryczny system obrony powietrznej, może zapewnić ochronę miasta wielkości Hajfy lub obszaru o powierzchni 100-200 km2. Wyrzutnia, osadzona na uniwersalnej platformie przewożonej przez samochód ciężarowy średniej ładowności, jest platformą dla 20 kontenerów z pociskami Tamir. Według przedstawicieli Rafaela, wyrzutnia jest gotowa do działania w 2-3 minuty po jej osadzeniu na stanowisku ogniowym.

</span>Także po raz pierwszy publicznie pokazano wyrzutnię systemu Spyder-MR, osadzoną na pojeździe 8x8 i przygotowaną do użycia rakiet Python 5 i Derby z boosterami, zwiększającymi zasięg rakiety z ok. 20 do 50 km. Spyder-MR został zakupiony przez Indie, w tej konfiguracji przewożone mają być 4 gotowe do odpalenia pociski. Na Eurosatory 2010 pokazywano proponowaną odmianę, zdolną przewozić do 8 kontenerów startowych. W obecnej konfiguracji systemy Spyder-SR/MR współpracują ze stacjami radiolokacyjnymi Elta EL/M-2106 ATAR 3D o zasięgu ok. 80 km i Elta EL/M-2248 o zasięgu ponad 150 km, jednak rozważane są opcje alternatywne, szczególnie w odniesieniu do wybranych klientów dysponujących własnymi rozwiązaniami

W ramach odpowiedzi na polskie zapytanie o możliwości dostarczenia rakietowych systemów przeciwlotniczych krótkiego i średniego zasięgu, Rafael ADS - we współpracy z SIBAT, czyli biurem wsparcia eksportu i współpracy wojskowej ministerstwa obrony Izraela - przedstawił polskiemu MON (BARU) możliwości dostaw systemów Spyder-SR i Spyder-MR (oparte o warianty pocisków rakietowych Python 5 i Derby) oraz dodatkowo - w ramach wzmocnienia obszaru ochrony do 10 km (VSHORAD) - zaproponował rozmowy w sprawie ewentualnego zakupu systemu opartego o Iron Dome - także z myślą o ochronie polskich baz w Afganistanie.

Zdjęcia: Grzegorz Hołdanowicz


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.