Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Krytyka zakupów Mi-17

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 22 czerwca 2010

Dwaj amerykańscy senatorowie skrytykowali zakupy rosyjskich śmigłowców Mi-17 dla wojsk afgańskich. Zaproponowali sprzedaż własnych maszyn lub przeprowadzenie przetargu.

</span>Mi-17 przed desantem przewożonych żołnierzy sił specjalnych. Śmigłowce tego typu są jedynymi, na których mogą latać - bez dodatkowego przeszkolenia - afgańscy piloci / Zdjęcie: DO USA

Republikanin Richard Shelby i demokrata Chrostopher Dodd rozpoczęli wspólnie walkę z Pentagonem, odnośnie zakupów rosyjskich śmigłowców rodziny Mi-17 dla wojsk lotniczych Afganistanu.

Do tej pory amerykańscy podatnicy wydali 648 mln USD na zakup lub remont łącznie 31 maszyn tego typu. Shelby i Dodd twierdzą, że cały program charakteryzuje się m.in. znacznym przekroczeniem kosztów i opóźnieniami dostaw.

Pentagon zamierza zakupić do 2015 łącznie 58 śmigłowców rodziny Mi-17. Część z nich została już dostarczona. Senatorowie chcą, by departament obrony ponownie przeanalizował założenia tego programu. Wezwali, by resort kupował produkty własnego przemysłu.

Propozycja spotkała się jednak ze sprzeciwem władz wojskowych. Powołując się na dowódców afgańskiego lotnictwa, stwierdzono, że rosyjskie śmigłowce są optymalnym rozwiązaniem dla wojsk lotniczych azjatyckiego państwa.

Pierwszym powodem jest fakt, że Mi-8/17 dobrze sprawdzają się w trudnych, miejscowych warunkach. Po drugie zaś - nie wymagają skomplikowanego i długotrwałego treningu pilotów, którzy mają często już ponad 40 lat i opanowali wyłącznie latanie na tym typie statku powietrznego. Ich szkolenie byłoby po prostu nieopłacalne, w obliczu stosunkowo krótkiego czasu, jaki pozostał im do zakończenia służby.

Wreszcie, choć nikt nie mówi tego oficjalnie, wiele rządowych Mi-17 pilotują obywatele obcych państw, głównie z terenów byłego ZSRS, co zapewnia możliwość ich skutecznego wykorzystania.

Shelby i Dodd przyjęli te tłumaczenia. Obstają jednak przy warunku przeprowadzenia przetargów. Obecnie zakupy śmigłowców (10 egz. w przyszłym roku budżetowym), realizowane są bowiem z wolnej ręki. To z kolei - zdaniem senatorów - powoduje znaczne zawyżanie kosztów przez rosyjskie przedsiębiorstwa.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.