Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Eurofightery dla Arabii Saudyjskiej potwierdzone

Lotnictwo wojskowe, 17 września 2007

Rządy Arabii Saudyjskiej i Wielkiej Brytanii oficjalnie zatwierdziły zawarcie kontraktu na zakup przez pierwsze z tych państw 72 samolotów Eurofighter. Wart 4,43 mld funtów (ok. 8,84 mld USD) kontrakt został podpisany 28 sierpnia 2007. Dostawcą myśliwców ma być koncern BAE Systems. Oficjalny komunikat wydany przez Ministerstwo Obrony i Lotnictwa Arabii Saudyjskiej podkreśla, że cena jednostkowa samolotu odpowiada płaconej przez brytyjskie RAF. Kontraktowi ma towarzyszyć transfer kluczowych technologii i inwestycje w saudyjskich przedsiębiorstwach zbrojeniowych. 48 z zakupionych samolotów ma być zmontowanych w Arabii Saudyjskiej.

Kontrakt został wstępnie uzgodniony już w grudniu 2005 w ramach programu współpracy nazwanego Salam. Współpraca Arabii Saudyjskiej i Wielkiej Brytanii w dziedzinie obronności ma długie tradycje. Od lat 1960. wartość kontraktów zbrojeniowych między oboma krajami jest szacowana na 43 mld funtów (m.in. w ramach porozumienia uzbrojenie za ropę). W 1985 oba kraje zawarły kontrakt dotyczący dostaw samolotów Tornado IDS i IDF oraz Hawk i PC-9 oraz ich wyposażenia i uzbrojenia. Wówczas dostawcą był koncern British Aerospace - poprzednik BAE Systems. Porozumienie zawarte w 2005 zakłada ustanowienie na wielką skalę współpracy w zakresie eksploatacji i szkolenia saudyjskich wojsk lotniczych oraz udział Brytyjczyków w unowocześnianiu przemysłu zbrojeniowego Arabii Saudyjskiej.

Zatwierdzony kontrakt jest pierwszym zakupem Eurofighterów przez kraj spoza Unii Europejskiej. Do tej pory te samoloty kupiły kraje zaangażowane w ich opracowanie i produkcję (Hiszpania, Niemcy, Wielka Brytania i Włochy) oraz Austria. Pierwotnie wartość kontraktu z Arabią Saudyjską szacowano na 6 mld funtów, a media rozpowszechniały informacje o skandalu korupcyjnym (swoje śledztwa prowadziły instytucje antykorupcyjne w W. Brytanii i USA, a nawet amerykański Departament Sprawiedliwości) - BAE Systems był oskarżany o przekazanie nawet miliarda funtów saudyjskim ministrom i ich rodzinom w ciągu ostatniej dekady. Z drugiej strony kontrakt był krytykowany jako zawarty poniżej kosztów produkcji i w efekcie dotowany przez brytyjskich podatników.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.