Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Rosyjski tytan dla Boeinga

Lotnictwo cywilne, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 23 czerwca 2010

W maju zakończyły się rozmowy o zwiększeniu dostaw rosyjskiego tytanu dla Boeinga. Kontrakt ma obowiązywać do 2015.

W czasie  wizyty w Kalifornii Dmitrij Miedwiediew otrzymał najnowsze  dzieło Apple'a - iPhone 4. Na zdjęciu - z gubernatorem tego stanu -  Arnoldem Schwarzeneggerem

Kontrakt wynegocjował największy światowy dostawca tytanu - powstała w 2005 rosyjska korporacja WSMPO - Awisma. Jej szef, Michaił Wojewodin poinformował, że w przyszłym roku dostawy tego kluczowego dla branży lotniczej metalu osiągną poziom sprzed kryzysu gospodarczego. Już w br. sprzedaż tytanu wzrośnie o 10-12% w stosunku do 2009. Obecna umowa między WSMPO - Awisma a Boeingiem obowiązuje do 2012. Nowy kontrakt ma przedłużyć tę umowę o 3 lata.

WSMPO - Awisma, spółka-córka koncernu Rostechnologie, to największy na świecie dostawca półfabrykatów tytanowych. Dostarcza też stopy aluminium oraz stale wytrzymałościowe i stopy na bazie niklu. Jego odbiorcami jest ponad 300 przedsiębiorstw z 48 państw, w tym Boeing, Airbus, SNECMA, General Electric, Rolls Royce i Pratt & Whitney.

Pierwotnie Wojewodin mówił o podpisaniu nowego kontraktu w lipcu. Dziś wiadomo, że umowa zostanie podpisana w czasie wizyty prezydenta FR Dmitrija Miedwiediewa w USA. Trzyletni kontrakt ma być wart 480 mln USD. WSMPO - Awisma dostarcza komponenty tytanowe do najnowszego samolotu pasażerskiego Boeinga - Dreamlinera.

W 2010 produkcja tytanu przez WSMPO - Awisma ma zostać zwiększona do 30 tys. ton z 26 tys. ton dostarczonych w ubiegłym roku.

Kontrakt dotyczący dostaw tytanu jest związany z zakupem dla Aerofłotu samolotów Boeing 737. Negocjuje go kompania Rostechnolgie. Pierwotnie 50 samolotów tego typu miała otrzymać Rosawia, ale zmiany kapitałowe spowodowały, że kontrakt będzie realizowany na rzecz największego rosyjskiego przewoźnika lotniczego. W sumie Rosja kupi w najbliższych latach 65 Boeingów 737.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.