Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Bułgaria kupuje używane okręty

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 10 grudnia 2007

Mimo wcześniejszych planów pozyskania 4 nowoczesnych francuskich korwet typu Gowind, Sofia zdecydowała się ostatecznie za zakup wielokrotnie tańszych, używanych okrętów belgijskich: 2 fregat i trałowca.

F910 Wielingen to pierwsza z czterech fregat, które od drugiej połowy lat 1970. zaczęły wchodzić do służby w marynarce wojennej Belgii. Ich uzbrojenie to jedno działo automatyczne Creusot Lorie kalibru 100 mm, 1 wyrzutnia pocisków przeciwlotniczych Sea Sparrow (łącznie 8 pocisków), 1 wyrzutnia pocisków morskich MM-38 Exocet (4 pociski), 1 wyrzutnia bomb głębinowych i dwie wyrzutnie torped ECAN I5 Mod. 4 (10 torped). Okręty spełniają standardy NATO / Zdjęcie: MW Belgii

Po rozmowach przywódców Bułgarii i Francji w październiku 2007, rozpoczęły się negocjacje zakupu 4 korwet typu Gowind (zobacz: Bułgaria kupuje francuskie korwety). Rozmowy miały zakończyć się podpisaniem umowy do końca tego roku. Pierwsze doniesienia mówiły o wartości kontraktu ok. 900 mln euro, co miało łączyć się ze 100-procentowym offsetem - tylko pierwsza fregata miała zostać zbudowana w stoczni DCNS w Orient, pozostałe w Warnie i doposażone w stoczni remontowej Terem-KRZ Flotski Arsena.

Francuskie korwety zostały zaprojektowane w 3 wariantach, różniących się wielkością (od 1250 do 1950 t.) i wyposażeniem. W porównaniu do belgijskich fregat, to okręty o zdecydowanie większych możliwościach bojowych, wykonane w technice stealth, uzbrojone w pociski Aster 15 lub Mica-VL oraz przeciwskrętowe MM40 Exocet lub Harpoon, mogące przyjmować śmigłowiec o masie do 10 t., wreszcie wykorzystywać podwodne i nawodne jednostki bezzałogowe. Jednak Bułgarzy przecenili swoje możliwości finansowe... / Rysunek: DCN

Później oferowano niższą cenę - 780 mln Euro, jednak i ta kwota okazała się zbyt wysoka. Ostatecznie minister obrony Bułgarii, Vesselin Blizniakov, poinformował, że marynarka wojenna tego kraju zakupi 3 zmodernizowane okręty z Belgii za 54 mln euro, płatne w ciągu 8 lat.

Dwa z nich to fregaty typu Wielingen (F910 Wielingen i F911 Westdiep) o wyporności 2 283 t., trzeci - trałowiec typu Tripartitie (jeden z sześciu 605-tonowych okrętów tego typu). Bułgaria wykorzystuje już od 2004 jedną z belgijskich fregat (Drazki, ex-F912 Wandelaar). Jeżeli transakcja dojdzie do skutku, marynarka wojenna tego kraju będzie jedynym użytkownikiem takich jednostek. Czwarty z serii (F913 Westhinder) został bowiem wycofany ze służby w 1993, a potem zezłomowany.

Belgowie zapewniają, że dostawa pierwszego okrętu zostanie przeprowadzona latem 2008.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.