Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Test Minutemana III

Strategia i polityka, 01 lipca 2010

Z bazy Vandenberg wystrzelono strategiczną rakietę balistyczną Minuteman III. To 1900. misja zrealizowana z tej bazy od początku jej istnienia.

Zdjęcie:  USAF - John Davila

Test przeprowadzono wczoraj o 3:40 (07:40 GMT). Rakietę Minuteman III wystrzelono z wyrzutni nr IV. Głowica ćwiczebna przeleciała 4200 mil (ok. 6750 km) i trafiła w cel na Atolu Kwajalein na Wyspach Marshala. W apogeum trajektorii odległość rakiety od Ziemi wynosiła ponad 350 km (wyżej niż ISS - International Space Station), a prędkość sięgała 24 tys. km/h.

To był już drugi test Minutemana III przeprowadzony w czerwcu. Poprzedni miał miejsce 16 czerwca.

Próbę przeprowadził zespół z 576th Flight Test Squadron i 30th Space Wing z Vandenberg oraz 341st Missile Wing z Malmstrom AFB. Dowodził nią płk Carl DeKemper, dowódca 576th FTS. Test był rutynowym sprawdzeniem amerykańskiego potencjału atomowego i posłużył do zebrania danych dotyczących jego gotowości do użycia.

Pierwszy start rakiety z bazy Vandenberg w Kalifornii miała miejsce w 1957. Od tego czasu wystrzelono stamtąd 1900 obiektów, głównie wojskowych.

Rakiety Minuteman III były produkowane w latach 1970. Ostatnia została dostarczona w grudniu 1978. USA dysponują obecnie 450 rakietami tego typu w bazach w Montanie, Wyoming i Dakocie Północnej.


Drukuj Góra