Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Peru odsyła chińskie czołgi

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 09 lipca 2010

Peruwiańskie ministerstwo obrony podało, że 5 chińskich czołgów T-90-IIM (MBT 2000), które pokazano podczas defilady wojskowej w Limie z okazji rocznicy niepodległości, informując o ich wyborze jako głównych przyszłych wozów bojowych armii - odesłano do producenta.

Chiński  T-90-IIM, czyli MBT2000 już z peruwiańską załogą. Ostatnią drogę  wozy te odbyły na naczepach - do portu... / Zdjęcie via Santiago Rivas

Minister obrony - Rafael Rey przekazał opinii publicznej, że czołgi MBT-2000 dotarły już z powrotem do ChRL, wyekspediowane z portu peruwiańskiej stolicy. Wozy wykorzystano do serii praktycznych testów eksploatacyjnych, ale, na co zwraca uwagę krytyczna prasa peruwiańska, już po podjęciu decyzji o ich wyborze. Ponieważ stało się to przedmiotem debaty publicznej, Rafael Rey publicznie odpowiedział, że przyszły program pancerny ministerstwa obrony w Limie został definitywnie odłożony w bliżej nieokreśloną przyszłość.

Zamiast zakupu czołgów (przedsięwzięcia równoważącego nabycie używanych i zmodernizowanych Leopardów 2A4 przez sąsiednie Chile), Rey określił jako priorytet program pozyskania śmigłowców wielozadaniowych i transportowych. W dalszej kolejności Lima zamierza pozyskać nowe samoloty transportowe oraz szpitale polowe, których brak dotkliwie zaznaczył się podczas działań armii zmierzających do neutralizacji skutków ogromnej powodzi, która nawiedziła na początku 2010 słynny rejon Cusco. Na bieżących listach zakupowych Peru, według ministra Reya znajdą się:

  • sprzęt transportowy wojsk lądowych (ciężarówki);
  • sprzęt inżynieryjny i saperski (mosty w rejonach zniszczonych przez wodę);
  • okręty szpitalne i ewakuacyjne;
  • małe, szybkie kutry rakietowe uzbrojone w rakiety;
  • okręty przystosowane do operacji bojowych na rzekach;
  • bezpilotowce (UAV);
  • wielozadaniowe samoloty bojowe Super Tucano

Na podstawie relacji Juana Carlosa Cicalesi i Santiago Rivasa


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.