Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Finowie szukają tysiąca PKM

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 11 lipca 2010

Fińskie siły zbrojne (Puolustusvoimat) ogłosiły przetarg na dostawy karabinów maszynowych PKM do testów.

7.62 KK PKM  jest standardowym karabinem maszynowym fińskiej armii (na  zdjęciu odświeżony model produkcji rosyjskiej wyprodukowany w ZID) /  Zdjęcie: Puolustusvoimat

Odpowiedzialne za zakupy uzbrojenia fińskie Dowództwo Logistyki (Maavoimien materiaalilaitos, MAAVMATL) ogłosiło przetarg na dostawy do testów wojskowych dwóch 7,62-mm karabinów maszynowych kompatybilnych z 6P6M - co jest rosyjskim oznaczeniem PKM z indeksu materiałowego GRAU - w opcji na dalsze 998. Potencjalni dostawcy mają czas do 31 sierpnia na dostarczenie wymaganej liczby broni.

PKM, zasilany rosyjską amunicją 7,62 mm x 54R, występuje w Finlandii pod oznaczeniem 7.62 Konekivääri (KK) PKM i jest podstawowym karabinem maszynowym Puolustusvoimat. Dużo tej broni trafiło do armii fińskiej w latach 1990. w ramach spłaty radzieckich długów wobec tego państwa, zastępując w linii rodzimy karabinek maszynowy Valmet Kevyt Konekivääri (KvKK) 62 do naboju 7,62 mm x 39.

Produkowana w  Bułgarii, w zakładach Arsenal, nieco zmieniona odmiana PKM  - MG-M1 / Zdjęcie: Arsenal

W Europie jest trzech producentów PKM spełniających fińskie wymagania - rosyjska Fabryka W.A. Diegtariewa (ZID), bułgarski Arsenał MG-M1 (z kolbą z czarnego tworzywa sztucznego) oraz - w teorii - polskie ZM Tarnów. W teorii, dlatego, że choć PKM znajduje się w ofercie tarnowskich zakładów i przyznawane są pieniądze na podtrzymanie jego produkcji dla Wojska Polskiego, co więcej po pięć karabinów maszynowych PKM i PKT miało powstać w 2008 dla potwierdzenia zdolności ich wytwarzania, to jednak nadal to nie nastąpiło. Zapytań ofertowych o tą broń nie brakuje, stąd też zaprezentowanie polskiego PKM na wystawie DSEi w Londynie w 2009.

Polski PKM z logo ZM Tarnów na lufie prezentowany na wystawie DSEi w  Londynie w 2009 / Zdjęcie: Remigiusz Wilk


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.