Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Szybowcowe Grand Prix w N. Zelandii

Lotnictwo cywilne, 11 grudnia 2007

19 grudnia w górskich rejonach Nowej Zelandii, w Omaramia rozpoczną się zawody szybowcowe, które zgromadzą 18 najszybszych pilotów świata. Faworytem jest Sebastian Kawa.

Nowa forma zawodów pozwala na wyjątkowe widoki, takie jak te z ubiegłego roku. Szybowce osiągają czasami prędkość 300 km/h, a piloci potrafią lecieć na wysokości zaledwie kilku metrów... / Zdjęcie: GP Gliding

6-dniowe FAI World Grand Prix Gliding Championships w Omarama różnią się od normalnych tym, że zawodnicy nie startują po sobie, a równocześnie, cały czas konkurując w bezpośredniej walce. Po raz pierwszy zastosowano takie rozwiązanie w Australii w 2001. Pozwala to uczynić z szybownictwa wydarzenie medialne, dynamiczne, na wzór wyścigów. Tym bardziej, że w tegorocznym GP zostanie zastosowana animacja komputerowa do pokazywania aktualnej sytuacji na trasie, a obraz z kabin będzie przekazywany za pomocą kamer. Zawody będzie można śledzić na stronie www.airsportslive.com.

Przez ostatnie dwa lata odbywały się zawody wyłaniające finalistów tegorocznego GP. Dlatego wśród 18 zawodników znaleźli się - przynajmniej teoretycznie - wszyscy najszybsi piloci szybowcowi świata. Listę otwiera Sebastian Kawa, sklasyfikowany na 1. miejscu rankingu FAI International Gliding Commission (IGC). Będą się z nim ścigać m.in. Michale Sommer z Niemiec (4. IGC), Brytyjczyk Peter Harley (9.) i Francuz Christophe Ruch (16.).

Polak wywalczył prawo do startu w finałowych wyścigach w ubiegłym roku, właśnie w Omarama.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.