Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Kanada kupuje 65 F-35

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 17 lipca 2010

Kanadyjski minister obrony ogłosił wczoraj, że Ottawa zdecydowała się na zakup 65 myśliwców F-35. Kontrakt ma być wart 9 mld dolarów kanadyjskich.

Minister Peter MacKay powiedział, że wybór F-35 jest dobry dla Kanady, dobry dla Kanadyjczyków, dobry dla wojsk lotniczych, dobry dla kanadyjskiego przemysłu. To najlepszy samolot dla mężczyzn i kobiet w mundurach, odpowiadający wymaganiom XXI wieku - podsumował decyzję rządu (na zdjęciu - F-35 podczas konferencji prasowej MacKaya). Konserwatywny rząd jest serwilistyczny wobec USA. Opozycyjni liberałowie uważają, że decyzja nie jest wynikiem poważnej analizy i została podjęta bez elementarnych zasad transparentności. Powinna więc zostać odłożona na później.

Samoloty F-35 mają zastąpić myśliwce CF-18. Ich dostawa ma rozpocząć się w 2017, a CF-18 mają zostać wycofane do 2020, jeśli nie zostaną po raz kolejny zmodernizowane. Kanada uczestniczy w programie JSF, w wyniku którego powstał F-35. Zainwestowała w niego ok. 160 mln USD. Udział w programie JSF nie miał jednak oznaczać automatycznego zakupu F-35.

MacKay poinformował, że kontrakt ma być wart 9 mld dolarów kanadyjskich (8,5 mld USD). Krytycy decyzji rządu twierdzą, że ta kwota zawiera tylko część kosztów. Uwzględnienie podstawowych kosztów obsługi zwiększy wartość kontraktu do co najmniej 15 mld USD. MacKay przyznał, że potrzebny będzie dodatkowy kontrakt na serwis F-35, ale nastąpi to dopiero po rozpoczęciu produkcji samolotów. Jego wartość oszacował na 7 mld dolarów kanadyjskich.

Formalny kontrakt także zostanie podpisany za kilka lat. Prawdopodobnie dopiero w roku rozpoczęcia produkcji seryjnej F-35, w 2014. Negocjacje dotyczące jego szczegółów dopiero się rozpoczną,

W budowie seryjnych myśliwców miałoby brać udział 85 kanadyjskich przedsiębiorstw. Jak dotąd kanadyjskie przedsiębiorstwa uzyskały zamówienia na prace warte ok. 330 mln USD. Według MacKaya, do zakończenia 40-letniego udziału Kanady w programie JSF zamówienia offsetowe mają sięgnąć 11 mld USD.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.