Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Spike-ER dla hiszpańskich śmigłowców Tigre

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 12 grudnia 2007

Rząd Hiszpanii 31 października 2007 zatwierdził zakup nieokreślonej liczby pocisków rakietowych precyzyjnego rażenia dalekiego zasięgu Spike-ER, opracowanych przez Rafael Advanced Defense Systems z Izraela, a oferowanych przez General Dynamics Santa Barbara Sistemas.

Hiszpańskie śmigłowce bojowe Eurocopter HA.28 Tigre będą uzbrojone w pociski dalekiego zasięgu Spike ER, dostarczane wspólnie przez Rafael Advanced Defense Systems i General Dynamics Santa Barbara Sistemas / Zdjęcie: Rafael

Wartość kontraktu, który ma być podpisany w najbliższym czasie, przekracza 44 mln Euro. Dostawy realizowane mają być do 2012. Liczby pocisków nie ujawniono, lecz można oszacować, że jest ich ok. 200.

W 2006 Rafael i GDSBS podpisały na przełomie 2006/2007 z rządem Hiszpanii kontrakt na dostawy do 2014 ponad 2600 ppk Spike-LR i 260 wyrzutni dla wojsk lądowych tego państwa o wartości 424,5 mln USD mln Euro (kontrakt podobny do polskiego).

Testy obejmujące 4 odpalenia pocisków Spike-ER ze śmigłowca Tiger pilotowanego przez załogę francusko-brytyjską (cel znajdował się na barce w odległości 7950 m, w trakcie lotu pocisków śmigłowiec wykonywał uniki; cztery pociski trafiły w tarczę w promieniu odpowiadającym 2-3 średnicom pocisków) realizowane były w czerwcu 2006.

Minimalny zasięg Spike ER wynosi 400 m. Pocisk może być wyposażony w głowicę przeciwpancerną lub odłamkowo-burzącą z zapalnikiem czasowym (PBF; Penetration, Blast and Fragmentation), opracowaną pierwotnie na potrzeby fińskiego systemu rakietowej obrony wybrzeża, także wykorzystującego przenośne wyrzutnie Spike-ER.

Hiszpańskie wojska lądowe zakupiły 24 śmigłowce bojowe Eurocopter Tiger HAD (wojskowe oznaczenie lokalne HA.28 Tigre), zdolne do przenoszenia do 8 wyrzutni Spike-ER każdy (co daje 192 wyrzutnie/pociski plus kilka pocisków do prób i testów).

Przypomnijmy, iż francuskie i australijskie śmigłowce Tiger uzbrojone są i będą w ppk Lockheed Martin AGM-114 Hellfire, zaś niemieckie w ppk Trigat-LR od MBDA.

Jak nas poinformowano w Rafael ADS, trwają prace zmierzające do integracji pocisku Spike-ER na śmigłowcach Sikorsky S-70 Blackhawk (program wspólny z armią Izraela i Elbitem). Spike-ER jest też oferowany armii polskiej do integracji na śmigłowcach Mi-24 (2x4 wyrzutnie) i PZL W-3PL Głuszec (2x2 wyrzutnie). Pociski mogłyby być produkowane w Polsce w oparciu o technologie już przekazane w ramach projektu Spike-LR. Dostawy mogłyby rozpocząć się w ciągu 24 miesięcy od podpisania kontraktu.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.