Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Udany start Ariane 5

Astronautyka, 05 sierpnia 2010

Z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej wystrzelono wczoraj rakietę Ariane 5, która wyniosła na orbity Ziemi dwie afrykańskie satelity komunikacyjne.

</span>Wczorajszy start Ariane 5 ECA. To największa i najcięższa wersja francuskiej rakiety. Ma masę startową 777 t, z czego zdecydowaną większość stanowi paliwo. Zestaw może wynosić ładunki o masie do 10,5 t na wyższą, geostacjonarną orbitę. Układ napędowy składa się z trzech stopni, przy czym pierwszy tworzą rakiety boczne. Silniki działają łącznie przez ok. 14-15 minut / Zdjęcie: Arianespace

Pierwszy start rakiety rodziny Ariane 5 nastąpił w 1996. Od tej pory opuszczały one wyrzutnie Kourou 52 razy. 48 misji zakończyło się sukcesem, w tym wczorajsza.

Ariane 5 ECA, nr seryjny 554, wyniosła dwa satelity. Pierwszym był NILESAT 201, którego właścicielem jest egipski Nilesat, drugim RASCOM-QAF1R. Obiekt ten będzie pracował na rzecz RascomStar-QAF, świadczącego usługi telekomunikacyjne w Afryce. Udziałowcami spółki jest większość państw afrykańskich, libijskie przedsiębiorstwo inwestycyjne Libya Africa Investment Portfolio oraz Thales Alenia Space. Oba satelity zbudował ten ostatni podmiot.

W 2010 był to już trzeci start Ariane 5. Kolejne planowane są we wrześniu, październiku i grudniu.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.