Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Nosorożec Rheinmetalla

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 10 sierpnia 2010

Rheinmetall ujawnił 48-tonową samobieżną, kołową armatohaubicę Rheinmetall Wheeled Gun 52 calibre (RWG-52), nazwaną Rhino.

Pod koniec  lipca Rheinmetall ujawnił pierwsze zdjęcia 48-tonowej kołowej  armatohaubicy Rheinmetall Wheeled Gun 52 calibre (RWG-52), określanej  mianem Rhino

RWG-52 rozwijana jest od 2008 ze środków własnych koncernu z Düsseldorfu z przeznaczeniem na eksport. Pierwszoplanowym odbiorcą mają być indyjskie siły zbrojne. Pierwszy prototyp został ukończony rok temu i przeszedł próby trakcyjne i strzelania w RPA, zaś obecnie znajduje się w Indiach, gdzie bierze udział w testach w ramach przetargu na samobieżną, kołową armatohaubicę (największym konkurentem Niemców jest słowacka ShKH Zuzana 2).

RWG-52 bazuje na odpornym na miny, zmodyfikowanym podwoziu 6x6 (wykorzystywanym wcześniej w południowoafrykańskiej haubicy G6). Rheinmetall twierdzi, że jego własności trakcyjne mogą być porównywane z pojazdami gąsienicowymi, w tym czołgiem T-90. Przeprojektowane podwozie opracował Industrial Automotive Design z RPA, zaś na nim osadzono całkowicie autonomiczną wieżę RT-52, pochodną rozwiązania zastosowanego w armatohaubicy PzH 2000.

Pierwszy prototyp RWG-52 został ukończony w 2009. Przeszedł próby  trakcyjne i testy strzelania w RPA, zaś obecnie znajduje się w Indiach,  które od wielu lat poszukują armatohaubic

Chociaż do indyjskich testów wieża została zamocowana na podwoziu kołowym, to może być również zintegrowana z podwoziem gąsienicowym, na przykład czołgów T-72, T-90 lub Arjun. Taka odmiana pojazdu nazwana jest Rheinmetall Tracked Gun 52 calibre (RTG-52).

Całkowita masa bojowa wynosi 48 ton. Pojazd napędzany jest 6-cylindrowym 523-konnym (390 kW) silnikiem wysokoprężnym współpracującym z 6-biegową automatyczną skrzynią biegów ZF, co daje armatohaubicy prędkość maksymalną na drogach 80 km/h, w terenie 70 km/h oraz zasięg 700 km. Podwozie ma centralny system pompowania kół, każde koło zaopatrzone jest również we wkładkę run-flat. Załoga to od 4 do 5 osób, kierowca siedzi w jednoosobowej kabinie między przednimi kołami pojazdu. Pojazd jest wyposażony w układ klimatyzacji, filtrowentylacji i ochrony przed skażeniami chemicznymi, biologicznymi i promieniotwórczymi.

RWG-52 wykorzystuje podwozie 6x6, będące rozwinięciem konstrukcji  używanej w południowoafrykańskiej haubicy G6. Długość całkowita Rhino  wynosi 12,30 m, wysokość - 3,77 m, szerokość - 3,70 m. Masa bojowa - 48  ton

Uzbrojeniem podstawowym jest 155-mm działo o długości lufy 52 kalibrów (8060 mm) i komorze nabojowej objętości 23 litrów. Wieża mieści 40 pocisków i tyleż bezłuskowych, modułowych ładunków miotających, rozmieszczonych w dwóch magazynach. Czas ich powtórnego załadowania wynosi 10 minut z wozu amunicyjnego lub ze stosu. Zarówno pociski, jak i ładunki standardowo ładowane są automatycznie, z możliwością ładowania ręcznego w razie awarii. Pozwala to na osiągnięcie szybkostrzelności 6 strz./min. oraz możliwość prowadzenia ognia w trybie MRSI, w którym kilka wystrzelonych z RWG-52 pocisków trafia w cel jednocześnie. Maksymalny zasięg haubicy zależy od kombinacji pocisków i ładunków miotających, w przypadku 47-kilogramowego pocisku ERFB M1 (południowoafrykańska amunicja produkowana na licencji w Indiach) wynosi on 31 km, zaś wzrasta do 42 km podczas korzystania z poprawionej amunicji ERFB dalekiego zasięgu z gazogeneratorem.

Opancerzenie chroni przed karabinowymi pociskami przeciwpancernymi kal. 7,62 mm x 51 ze wszystkich stron z odległości 30 m oraz pociskami kal. 14,5 mm w przedniej półsferze. Producent podaje, że pojazd wytrzymuje detonację zawierającej 5,3-kg trotylu miny przeciwpancernej TM-46 (lub odpowiednika) pod dowolnym kołem.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.